Mówimy po ukraińsku / Ми розмовляємо українською

Zaburzenia stawów skroniowo-żuchwowych

Stawy skroniowo-żuchwowe człowieka, dzięki swojej specyficznej i złożonej budowie oraz ich centralnej pozycji w odniesieniu do czaszki, wpływają na procesy mięśniowe i neurologiczne również w innych miejscach naszego ciała. W ten sposób możemy spodziewać się, że nasze nieprawidłowo kontaktujące zęby przyczyniają się do zaburzeń całego kręgosłupa oraz, wraz z nim, powiązanego aparatu ruchowego (mięśni więzadeł). W związku z powyższym, przy problemach związanych z kręgosłupem należy uwzględnić właśnie ten staw jako jeden z czynników przyczynowych, który utrudnia leczenie czysto fizjoterapeutyczne.

Przy zaburzeniach w obrębie struktur narządu żucia bardzo często występuje zjawisko promieniowania bólu do takich miejsc jak szczęka, żuchwa, skronie, uszy oraz oczy. W pierwszej kolejności warto przybliżyć termin narząd żucia. Powszechnie do struktur tego narządu zalicza się dwa stawy skroniowo-żuchwowe wraz z torebką oraz krążkiem stawowym, mięśnie i więzadła koordynujące funkcje tych stawów oraz naczynia krwionośne i nerwy. Skomplikowana budowa całego tego narządu oraz wzajemne oddziaływanie poszczególnych struktur na siebie powoduje, że diagnostyka zaburzeń patologicznych w jego obrębie może sprawiać znaczne problemy. W przypadku przejścia stanu ostrego w proces przewlekły objawy ze strony potocznie nazywanych stawów (skroniowo-żuchwowych) rozszerzają się na rejon szyi, karku oraz pleców. W przypadku tych zaburzeń upośledzeniu w funkcji ulegają przede wszystkim mięśnie narządu żucia, karku, barków oraz pleców jak również same w sobie stawy skroniowo-żuchwowe.

Do głównych przyczyn dysfunkcji (zaburzeń) w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych i mięśni żucia wymienia się:

 • nieprawidłowe warunki zwarciowe- między innymi wadliwe kontakty zwarciowe jako efekt leczenia stomatologicznego, protetycznego oraz ortodontycznego,
 • wady zgryzu – wady postawy ciała,
 • urazy,
 • czynnik psychogenny,
 • stres,
 • prafunkcje takie jak obgryzanie paznokcie, nagryzanie warg policzków, ołówków oraz bruksizm czyli zgrzytanie i zaciskanie.
“Krok po kroku”, czyli krótki opis radzenia sobie z tego typu problemami

Jak rozpoznać u siebie zaburzenia funkcji stawów skroniowo-żuchowych oraz mięśni narządu żucia?

Z reguły pojawiają się bóle stawów oraz mięśni nasilające się przede wszystkim w trakcie ruchów żuchwy. Ból podawany przez pacjentów ma charakter głęboki, borujący oraz często stały. Dodatkowo obserwuje się trzaski oraz trzeszczenia w stawach skroniowo-żuchwowych. Często dochodzi do zbaczania żuchwy w trakcie otwierania w jedna lub drugą stronę, pacjenci podają również incydenty “zawieszenia lub zablokowania szczęki”. Zdarza się również, że współmałżonkowie lub partnerzy podają objaw zgrzytania opisywany jako odgłos “rysowania po szkle”. Stosunkowo często objawy występują jednostronnie.

Długotrwałe i nieleczone zaburzenie w obrębie układu czaszkowo-żuchwowego z czasem będzie oddziaływać zaburzeniami i dolegliwościami bólowymi w  coraz bardziej odległych miejscach poprzez dekompensację struktur pierwotnych. Ból poprzez mięśnie i powięzi może być przenoszony na odcinek szyjny, górny piersiowy kręgosłupa oraz okolice górnych żeber. Z upływem czasu może nawet objąć pozostałe odcinki kręgosłupa, kończyny, a także narządy wewnętrzne.

Diagnozowanie

Schemat postępowania przy badaniu pacjenta z zaburzeniami ze strony stawów i mięśni opiera się na kilku podstawowych krokach. Rozpoczyna się od wywiadu, następnie przeprowadza się badanie kliniczne w postaci badania palpacyjnego mięśni i stawów. W badaniu tym określa się prawidłowe funkcjonowanie wyżej wymienionych struktur, stopień bolesności badanych mięśni stawów oraz badania dodatkowego w postaci RTG zarówno stawow jak i całego uzębienia.

Schemat leczenia

Proces leczenia wymaga współpracy kilku specjalistów. Do grona osób, które w decydującej mierze odgrywają istotną rolę zalicza się lekarza stomatologa, fizjoterapeutę, psychologa, ortopedę, larynogologa. Dominująca rola jednego z czynników etiologicznych nie może ograniczać leczenia i diagnozowania zaburzeń skroniowo- żuchowych do lekarza jednej specjalności. Terapia obejmuje bardzo często leczenie za pomocą szyny relaksacyjnej wraz z leczeniem przeciwbólowym w postaci farmakologicznej. Dodatkowo zaleca się techniki uzupełniające takie jak masaże, ćwiczenia oraz techniki relaksacji (Jacobson) zalecone pacjentowi do domu, oraz przeprowadzenie serii zabiegów fizjoterapeutycznych (eliminacja punktów spustowych, terapia odcinka kręgosłupa szyjnego, wykorzystanie miejscowego znieczulenia) W wielu przypadkach po leczeniu zachowawczym w postaci szyny zaleca się przeprowadzenie rekonstrukcji (odbudowy) protetycznej oraz ortodontycznej z poprzedzoną analizą warunków zwarciowych. Dodatkowo wykorzystuję się metody niekonwencjonalne, które wydają się być bardzo skuteczne i pomocne, w postaci akupunktury oraz metod behawioralnych takich jak biofeedback.

Jeżeli cierpią Państwo z powodu dolegliwości związanych z dysfunkcją układu ruchowego narządu żucia lub napięciowego bólu głowy, zapraszamy do skorzystania z usług klikniki. Do Państwa dyspozycji stawiamy wiedzę popartą obiektywnymi badaniami klinicznymi z wiodących ośrodków światowych, nowoczesny sprzęt wspomagający diagnostykę i leczenie oraz wieloletnie doświadczenie w postępowaniu z zaburzeniami układu ruchowego narządu żucia.

Zapraszamy również Państwa do zapoznania się z artykułem na naszym firmowym blogu “Rehabilitacja Stomatologiczna”.


Specjalista: Dr. n. med. lek. stom. Katarzyna Bindek-Sypień

Pierwsza wizyta? Zarejestruj się!

Rejestracja

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuje Czytaj więcej

close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonimy do Ciebie!

  * Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych lub przekazany dalej.
  Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.
  Zostaw numer
  oddzwonimy!
  Rejestracja

   Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (.....) jedynie do kontaktu ze mną.