Protetyka
Protetyka – szansa na nowy, piękny uśmiech!
Protetyka to dziedzina stomatologii zajmująca się odbudową utraconych zębów, zmianą ich kształtu i koloru oraz przebudową zgryzu przywracając Pacjentowi estetykę i prawidłową funkcję żucia. W naszej placówce podchodzimy do tego leczenia indywidualnie i kompleksowo. Zdobycze dzisiejszej stomatologii dają nam szeroki wachlarz możliwości zastosowania odpowiedniej metody dla danego przypadku.
Nowoczesna protetyka stomatologiczna to dziś nie tylko uzupełnianie braków zębowych i przywracanie prawidłowej funkcji zębów. Piękny i zdrowy uśmiech to nasza wizytówka, powoduje że jesteśmy bardziej pewni siebie , co niewątpliwie pomaga w relacjach interpersonalnych. Dlatego współczesny pacjent wiąże z leczeniem protetycznym oczekiwania nie tylko przywrócenia, ale wręcz wyraźnej poprawy estetyki własnego uzębienia.
Protetyka to jedna z najbardziej „twórczych” gałęzi stomatologii, pozwala bowiem korzystać z całego wachlarza możliwości leczenia. Dzięki temu oferuje wiele rozwiązań wariantowych. Rozwiązania te przedstawiamy naszym Pacjentom po wnikliwym badaniu klinicznym, uzupełnionym badaniami dodatkowymi, takimi jak np. zdjęcie radiologiczne, analiza modeli diagnostycznych, konsultacje specjalistyczne, a przede wszystkim po wysłuchaniu Państwa oczekiwań związanych z rehabilitacją protetyczną. Zawsze staramy się znaleźć najodpowiedniejsze rozwiązanie, a ostateczna decyzje podejmuje Pacjent w porozumieniu z lekarzem prowadzącym.
Utrata nawet jednego zęba powoduje szereg niekorzystnych zmian w układzie stomatognatycznym, które można by porównać do niekorzystnych „reakcji łańcuchowych”. Dochodzi do przemieszczeń pionowych i poziomych zębów pozostałych, co w konsekwencji doprowadza do utraty prawidłowego napięcia łuku zębowego, niekorzystnych bocznych obciążeń pozostałych zębów, powstania patologicznych miejsc kontaktów zębów, tzw. „węzłów urazowych”, a nawet zaawansowanego „zespołu zgryzu urazowego”. Dlatego właśnie nawet pojedyncze braki zębowe powinny być uzupełniane protetycznie.
W Klinice Implantologii i Stomatologii Estetycznej Sypień przeprowadzamy kompleksowe, specjalistyczne leczenie protetyczne obejmujące diagnostykę, planowanie i realizację indywidualnych planów terapeutycznych. Współpracujemy z doświadczonymi technikami dentystycznymi, czuwając nad najwyższą jakością materiałów, z których wykonywane są prace protetyczne.
Uzupełnienia stałe w protetyce
To takie uzupełnienia protetyczne, które są „przyklejone” do zębów własnych specjalnymi cementami dentystycznymi i nie ma możliwości swobodnego ich wyjmowania. Dzięki temu zapewniają pacjentowi pełen komfort.Uzupełnienia stałe, prawidłowo wykonane, na prawidłowo przygotowanych zębach własnych użytkownika, w praktyce zapewniają pełną estetykę, bowiem wyglądają i służą jak zęby własne.
Wśród uzupełnień stałych wyróżniamy:
- wkłady koronowo-korzeniowe: są wykonywane, gdy znacznemu zniszczeniu uległa naturalna korona zęba, a pozostawiony zdrowy korzeń możemy wykorzystać jako „naturalny implant”, w którym mocuje się wkład koronowo-korzeniowy. Na tak przygotowany ząb konstruuje się koronę protetyczną przywracającą prawidłowy wygląd. Są wykonywane ze stopów metali, lub materiałów ceramicznych;
- licówki: to najczęściej porcelanowe uzupełnienia przyklejane do powierzchni wargowej zębów. Znajdują zastosowanie jako mało inwazyjna metoda poprawy estetyki. Dzięki nim możliwa jest odbudowa po niewielkich urazach, zamaskowanie uporczywych przebarwień, zmiana kształtu zębów-ich wydłużenie lub poszerzenie, korekta koloru. Przed zastosowaniem licówek konieczna jest wnikliwa analiza warunków zgryzowych, gdyż nie u wszystkich pacjentów możliwe jest ich zastosowanie;
- korony protetyczne: są trwałym uzupełnieniem osadzonym na oszlifowanych zębach – zarówno żywych jak i martwych. Najczęściej mają one zastosowanie, gdy ząb jest mocno zniszczony, a odbudowa materiałem kompozytowym nie jest wystarczająco mocna. Korony wykonywane są z porcelany na precyzyjnej podbudowie ze specjalnie do tego celu przystosowanych stopów złota, platyny lub ceramiki. Nowoczesne, komputerowe techniki wykonywania tzw. „czapeczek” na których tworzony jest właściwy ząb, daje możliwość osiągnięcia idealnego dopasowania do zęba. Szczelność przylegania uzupełnienia do tkanek zęba jest istotnym czynnikiem decydującym o trwałości koron. Wytrzymała podbudowa, umieszczona na oszlifowanym zębie, jest całkowicie niewidoczna, dzięki dokładnemu pokryciu porcelaną. Korony poprawiają estetykę, wzmacniają zęby leczone endodontycznie (kanałowo), umożliwiają przebudowę warunków zgryzowych. Korona chroni ząb przed złamaniem i dalszym zniszczeniem oraz doskonale imituje naturalny ząb. W przypadku zębów przednich mogą Państwo skorzystać z koron pełnoceramicznych (na cyrkonie), które pozwalają uzyskać perfekcyjny efekt estetyczny. Korony stanowią też bardzo ważną część leczenia implantologicznego – implant odtwarza część korzeniową zęba, a za funkcjonalność i estetykę odpowiadają właśnie korony protetyczne.
- mosty protetyczne: są to to uzupełnienia protetyczne odbudowujące braki zębowe z wykorzystaniem pozostałych zębów. Most protetyczny zbudowany jest z min. 3 połączonych ze sobą koron, których środkowa (tzw. przesło) odbudowuje utracony ząb, a zewnętrzne pokrywają zęby sąsiadujące z luką (tzw. filary). Aby odbudować brak zęba za pomocą mostu protetycznego konieczne jest oszlifowanie sąsiednich zębów, aby móc założyć na nie wyżej wspomniane korony.
Uzupełnienia ruchome w protetyce
To uzupełnienia protetyczne wyjmowane z jamy ustnej, co nie jest rozwiązaniem komfortowym, ale w wielu przypadkach jedynym możliwym do zastosowania. Dobór kształtu i koloru zębów jest indywidualny dla każdego pacjenta. Istnieje również możliwość charakterystycznego, indywidualnego ustawienia zębów przednich zgodnie z położeniem zębów własnych pacjenta, które wcześniej utracił.
- Protezy szkieletowe: wykonywane są one przy brakach zębowych zbyt rozległych na uzupełnienie mostem. Główną ich cześć stanowi metalowy szkielet zaopatrzony w klamry i ciernie. Klamry odpowiedzialne są za utrzymanie protezy, natomiast ciernie to wypustki opierające się na powierzchniach żujących zębów i przenoszące w ten korzystny i fizjologiczny sposób siły żucia poprzez zęby na kość. Ważną zaletą tego rodzaju protez jest znaczne ograniczenie powierzchni błony śluzowej, która jest przykryta przez protezę;
- Protezy całkowite są to konstrukcje protetyczne uzupełniające braki wszystkich zębów – wykonywane u osób bezzębnych. Przywracają one tej grupie pacjentów utraconą czynność żucia, poprawiają wymowę i polepszają wygląd estetyczny, a co za tym idzie codzienne funkcjonowanie. Powinny być one wykonane tak, aby przywracać komfort pacjenta, jednak prawie nigdy, szczególnie przy trudnych warunkach anatomicznych, nie tworzą warunków, jak przy zębach własnych. Niejednokrotnie dużo lepszym rozwiązaniem, zalecanym przez lekarzy jest wszczepienie implantów i wykonanie uzupełnień na nich opartych – stałych lub ruchomych typu „overdenture”.
- Protezy częściowe – osiadające. Ten rodzaj uzupełnień protetycznych stosuje się w przypadku braku niewielkiej liczby zębów górnego lub dolnego łuku. Protezy te pokrywają kość wyrostka zębodołowego, która pozbawiona jest zębów, a także opierają się w przypadku górnego o część podniebienia, lecz nie leżą na całej jego powierzchni. W przypadku łuku braków zębowych w łuku dolnym protezą częściową pokrywana jest także część obszaru pod językiem. Proteza taka jest często mocowana na pozostałych zębach za pomocą klamer, zamków, zatrzasków lub zawiasów, które są elementami metalowymi. Pozwalają uniknąć konieczności stosowania kleju, jednak wśród Pacjentów panuje opinia, że są mało estetyczne przez swoją widoczność w jamie ustnej.