Mówimy po ukraińsku / Ми розмовляємо українською

Ortotropia to technika leczenia ortodontycznego, którą można także nazwać ortodoncją posturalną. Polega na przyczynowym, wczesnym leczeniu dzieci w okresie wzrostu twarzy. Jej celem jest poprawa estetyki twarzy, otwarcie dróg oddechowych i stabilna okluzja poprzez eliminację i korektę niepoprawnej jamy ustnej. Technika ta pozwala przechwycić powstającą wadę zgryzu w początkowej jej fazie rozwoju. Za pomocą zmiany kierunku wzrostu twarzy zahamowuje rozwijającą się deformację twarzoczaszki i łuków zębowych. Dzięki temu możliwe jest wyprostowanie zębów i poszerzenie ustnego toru oddechowego. Poprawia estetykę twarzy jej kształt i proporcję. Należy pamiętać, że częstym objawem deformacji czaszkowo–twarzowej jest wada zgryzu. Co więcej, terapia ortotropiczna w przyszłości wpływa na zdrowie dziecka i pozwala na uniknięcie wielu problemów zdrowotnych m.in.:

 • Zaburzenia stawów skroniowo-żuchwowych
 • Chrapanie, bezdech senny i choroby układu krążenia
 • Nieprawidłowy ustny tor oddechowy
 • Przerośnięte migdały (podniebienne i gardłowe)
 • Zmiany w odcinku szyjnym, piersiowym i lędźwiowym kręgosłupa
 • Krzywa przegroda nosowa

Ortotropia to nie tylko dziedzina zajmująca się leczeniem wczesnym dzieci, ale i również nauka prawidłowej postawy spoczynkowej tzw. układ zamknięty i jej trening. Dlatego istotne jest, aby lekarz ortodonta wprowadził również odpowiednie warunki leczenia terapeutyczno-trenerskie. Proces terapii polega na wspólnym zaangażowaniu rodziców i lekarza w przebieg leczenia. Uświadomieni rodzice pomagają i ćwiczą wraz z dzieckiem, a lekarz kontroluje i wyznacza kolejne cele do osiągnięcia.

Zalety wynikające z ortotropi

Ortotropia zajmująca się wczesnym leczeniem dzieci w okresie wzrostu twarzy sprawia, że pacjenci potrafią w odpowiedni sposób oddychać nosem. Dzięki czemu wzrasta ich odporność i mniej chorują. Leczenie ortodontyczne uczy prawidłowej postawy spoczynkowej jamy ustnej tzw. układ zamknięty z zamkniętymi ustami, językiem na podniebieniu i nosowym torem oddychania. Tyczy się to sytuacji, w której dziecko nie mówi, nie śmieje się i nie spożywa posiłków. Co więcej, eliminuje przyczyny postawania wad zgryzu i umożliwia prawidłowy wzrost twarzoczaszki. Ponadto zapobiega nawykowemu otwieraniu przez dzieci buzi w ciągu nocy. Poza tym ortotropia poprawia estetykę twarzy i daje szansę na rozwinięcie prawidłowego zgryzu z naturalnym ułożeniem języka, dzięki czemu dziecko może cieszyć pięknym uśmiechem.

Na co zwrócić uwagę i kiedy rozpocząć wczesne leczenie?

Ważna jest obserwacja dziecka od najmłodszych lat. Pierwsze symptomy mogą być trudne do zauważenia, dlatego rodziców zaniepokoić powinno:

 • Spanie z otwartymi ustami, które nadają nieprawidłowy kierunek wzrostu twarzy. Jama ustna tworzy wtedy układ otwarty – otwarte usta, niską pozycja języka i obniżona żuchwa.
 • Oddychanie przez usta przez większą część dnia i oznacza to, że pozycja spoczynkowa dziecka jamy ustnej jest nieprawidłowa (język leży pośrodku lub na dnie) i tworzy tzw. układ otwarty. Taki objaw sprzyja rozwojowi wady zgryzu.
 • Nieprawidłowe połykanie – dziecko tłoczy język między zęby. Można zauważyć to poprzez zaobserwowanie, czy dochodzi do skurczu mięśni w okolicach ust.
 • Chrapanie w nocy i głośne oddychanie;
 • Niechętne żucie pokarmów;
 • Se plenienie między zębowe.

Wczesne leczenie wady zgryzu najlepiej rozpocząć jak najwcześniej, nim zakończy się etap wzrostu twarzy dziecka (około 12 lat). W skrócie im młodsze dziecko tym większe możliwości do zmian biologicznych. Optymalny czas na rozpoczęcie leczenia to 6-7 lat, ponieważ twarz dziecka jeszcze rośnie i ma biologiczny potencjał do zmian. Co więcej, dziecko jest już bardziej świadome i wykazuje większą chęć do współpracy, ponieważ zaczyna ufać dorosłym i lekarzom. To wszystko jest kluczem do uzyskania pięknej twarzy dziecka, zdrowego toru oddechowego i stabilnej okluzji.

Pierwsza wizyta? Zarejestruj się!

Rejestracja

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuje Czytaj więcej

close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonimy do Ciebie!

  * Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych lub przekazany dalej.
  Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.
  Zostaw numer
  oddzwonimy!
  Rejestracja

   Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (.....) jedynie do kontaktu ze mną.