Ortotropia
Ortotropia to technika leczenia ortodontycznego, którą można także nazwać ortodoncją posturalną. Polega na przyczynowym, wczesnym leczeniu dzieci w okresie wzrostu twarzy. Jej celem jest poprawa estetyki twarzy, otwarcie dróg oddechowych i stabilna okluzja poprzez eliminację i korektę niepoprawnej jamy ustnej. Technika ta pozwala przechwycić powstającą wadę zgryzu w początkowej jej fazie rozwoju. Za pomocą zmiany kierunku wzrostu twarzy zahamowuje rozwijającą się deformację twarzoczaszki i łuków zębowych. Dzięki temu możliwe jest wyprostowanie zębów i poszerzenie ustnego toru oddechowego. Poprawia estetykę twarzy jej kształt i proporcję. Należy pamiętać, że częstym objawem deformacji czaszkowo–twarzowej jest wada zgryzu. Co więcej, terapia ortotropiczna w przyszłości wpływa na zdrowie dziecka i pozwala na uniknięcie wielu problemów zdrowotnych m.in.:
- Zaburzenia stawów skroniowo-żuchwowych
- Chrapanie, bezdech senny i choroby układu krążenia
- Nieprawidłowy ustny tor oddechowy
- Przerośnięte migdały (podniebienne i gardłowe)
- Zmiany w odcinku szyjnym, piersiowym i lędźwiowym kręgosłupa
- Krzywa przegroda nosowa
Ortotropia to nie tylko dziedzina zajmująca się leczeniem wczesnym dzieci, ale i również nauka prawidłowej postawy spoczynkowej tzw. układ zamknięty i jej trening. Dlatego istotne jest, aby lekarz ortodonta wprowadził również odpowiednie warunki leczenia terapeutyczno-trenerskie. Proces terapii polega na wspólnym zaangażowaniu rodziców i lekarza w przebieg leczenia. Uświadomieni rodzice pomagają i ćwiczą wraz z dzieckiem, a lekarz kontroluje i wyznacza kolejne cele do osiągnięcia.
Zalety wynikające z ortotropi
Ortotropia zajmująca się wczesnym leczeniem dzieci w okresie wzrostu twarzy sprawia, że pacjenci potrafią w odpowiedni sposób oddychać nosem. Dzięki czemu wzrasta ich odporność i mniej chorują. Leczenie ortodontyczne uczy prawidłowej postawy spoczynkowej jamy ustnej tzw. układ zamknięty z zamkniętymi ustami, językiem na podniebieniu i nosowym torem oddychania. Tyczy się to sytuacji, w której dziecko nie mówi, nie śmieje się i nie spożywa posiłków. Co więcej, eliminuje przyczyny postawania wad zgryzu i umożliwia prawidłowy wzrost twarzoczaszki. Ponadto zapobiega nawykowemu otwieraniu przez dzieci buzi w ciągu nocy. Poza tym ortotropia poprawia estetykę twarzy i daje szansę na rozwinięcie prawidłowego zgryzu z naturalnym ułożeniem języka, dzięki czemu dziecko może cieszyć pięknym uśmiechem.
Na co zwrócić uwagę i kiedy rozpocząć wczesne leczenie?
Ważna jest obserwacja dziecka od najmłodszych lat. Pierwsze symptomy mogą być trudne do zauważenia, dlatego rodziców zaniepokoić powinno:
- Spanie z otwartymi ustami, które nadają nieprawidłowy kierunek wzrostu twarzy. Jama ustna tworzy wtedy układ otwarty – otwarte usta, niską pozycja języka i obniżona żuchwa.
- Oddychanie przez usta przez większą część dnia i oznacza to, że pozycja spoczynkowa dziecka jamy ustnej jest nieprawidłowa (język leży pośrodku lub na dnie) i tworzy tzw. układ otwarty. Taki objaw sprzyja rozwojowi wady zgryzu.
- Nieprawidłowe połykanie – dziecko tłoczy język między zęby. Można zauważyć to poprzez zaobserwowanie, czy dochodzi do skurczu mięśni w okolicach ust.
- Chrapanie w nocy i głośne oddychanie;
- Niechętne żucie pokarmów;
- Se plenienie między zębowe.
Wczesne leczenie wady zgryzu najlepiej rozpocząć jak najwcześniej, nim zakończy się etap wzrostu twarzy dziecka (około 12 lat). W skrócie im młodsze dziecko tym większe możliwości do zmian biologicznych. Optymalny czas na rozpoczęcie leczenia to 6-7 lat, ponieważ twarz dziecka jeszcze rośnie i ma biologiczny potencjał do zmian. Co więcej, dziecko jest już bardziej świadome i wykazuje większą chęć do współpracy, ponieważ zaczyna ufać dorosłym i lekarzom. To wszystko jest kluczem do uzyskania pięknej twarzy dziecka, zdrowego toru oddechowego i stabilnej okluzji.