Mówimy po ukraińsku / Ми розмовляємо українською

Bezdech senny

Bezdech senny jest chorobą, z której nie każda osoba zdaje sobie sprawę. Jednocześnie, przy dużym zaawansowaniu choroby w organizmie człowieka, dochodzi do wielu zmian, które w skutkach potrafią doprowadzić nawet do śmierci chorego. Niestety, choroba sama w sobie atakuje w sposób prawie niezauważalny, dlatego też wielu pacjentów po pomoc do lekarza niestety zgłasza się nawet po kilku latach od pierwszego pojawienia się choroby.

Bezdech senny to choroba spowodowana powtarzającymi się wielokrotnie w czasie snu epizodami zatrzymania oddychania (bezdechów) lub jego znacznego spłycenia (hipowentylacji).

Bezdechy powtarzają się od kilkunastu do kilkudziesięciu razy w ciągu każdej godziny snu, powodując liczne szkodliwe następstwa, m.in. zmęczenie, problemy z koncentracją i nadciśnienie tętnicze. Przyczyną choroby jest zamykanie się światła dróg oddechowych, co zatrzymuje przepływ powietrza, powodując przejściowe niedotlenienie.

Aby przerwa w oddychaniu w czasie snu została uznana za epizod bezdechu, musi trwać dłużej niż 10 sekund. Warto pamiętać, że bezdechy w czasie snu występują u większości zdrowych osób (najczęściej zdarzają się kilku–kilkunastosekundowe bezdechy w czasie zasypiania).

Bezdech senny jest chorobą nie do końca zbadaną przez medycynę i stosunkowo mało osób jest z tego powodu objętych opieką medyczną. Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale bezdech senny jest bardzo niebezpieczną chorobą, która może doprowadzić nawet w niektórych przypadkach do śmierci we śnie.

Objawy bezdechu sennego

Bezdech senny może pojawiać się nawet kilkaset razy w ciągu jednej nocy i może trwać po kilkanaście lub kilkadziesiąt sekund. Jest to bardzo niebezpieczne, bo przy dłuższym zatrzymaniu dopływu powietrza może dojść do niedotlenienia. Podczas bezdechu dochodzi do zwiększenia dwutlenku węgla we krwi, a osoba chora zaczyna się dusić. Objawy bezdechu można zauważyć zarówno w dzień, jak i w nocy, tylko trzeba na nie zwrócić uwagę. W nocy u osoby chorej mogą występować chwilowe zaniki dopływu powietrza, bardzo duża potliwość ciała, potrzeba częstego korzystania z toalety, jak i samoczynne wybudzenia, a później problemy z ponownym uśnięciem. Głośnie, nierównomierne chrapanie to podstawowy objaw. Po porannym przebudzeniu mogą występować ból głowy i zwiększona suchość w ustach. W ciągu dnia częstym objawem u osób z bezdechem są problemy z koncentracją, jak i to, że mimo snu dana osoba jest cały czas zmęczona. Nie u każdej osoby będą występowały wszystkie te objawy. Trzeba jednak pamiętać, że już samo zauważenie nierównomiernego chrapania, jak i występowanie pojedynczych epizodów przerw w oddychaniu w czasie snu (bezdechu) jest powodem, aby zgłosić się do lekarza, który zdiagnozuje bezdech senny.

Objawy nocne:

  • chrapanie,
  • bezdechy (obserwowane przez osoby z otoczenia chorego),
  • nykturia, czyli konieczność wyjścia do toalety,
  • zwiększona potliwość,
  • częste przebudzenia,
  • przebudzenia z uczuciem dławienia,
  • duszność,
  • suchość w jamie ustnej,
  • kołatania serca,
  • objawy refluksu żołądkowo-przełykowego,
  • trudności z zaśnięciem, bezsenność.

Objawy dzienne:

  • senność dzienna,
  • poranne zmęczenie,
  • poranne bóle głowy,,
  • zaburzenia pamięci i koncentracji,
  • upośledzenie libido i impotencja,
  • zaburzenia psycho-emocjonalne, np. depresja.

Podstawowa diagnostyka bezdechu sennego – rola stomatologa (PULSOKSYMETRIA NOCNA)

W trakcie badania podmiotowego i przedmiotowego przez lekarza stomatologa można uzyskać już wiele cennych informacji nasuwających podejrzenie występowania bezdechu sennego. Lekarze dentyści powinni udzielać pacjentom właściwych informacji pozwalających im zrozumieć proces badań, możliwych metod leczenia oraz rolę świadczeniodawców w tym zakresie.

Przesiewowym badaniem w kierunku bezdechu sennego jest m.in PULSOKSYMETRIA NOCNA.  Czułość całonocnej pulsoksymetrii może wynosić nawet 98%, ale w tym przypadku bardzo ważna jest prawidłowa interpretacja uzyskanych danych,

W Centrum Implantologii i Stomatologii Estetycznej Sypień po przeprowadzeniu wywiadu i wstępnego badania, jako badanie przesiewowe stosujemy Pulsoksymetr Wysokiej Rozdzielczości. W tym celu na noc wypożyczamy pacjentom urządzenie pozwalające wstępnie zdiagnozować problem bezdechu sennego. Po wykonaniu tego badania wykonujemy dokładna analizę i interpretacje wyników.

Poniżej znajdą Państwo umowę wypożyczenia pulsoksymetru (do pobrania w formacie .pdf)

Cena badania, analizy i interpretacji wyników wynosi 250 zł. W momencie wypożyczenia urządzenia pobierana jest kaucja zwrotna w wysokości 1600 zł.

UMOWA PULSOKSYMETR

Pierwsza wizyta? Zarejestruj się!

Rejestracja

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuje Czytaj więcej

close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonimy do Ciebie!

    * Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych lub przekazany dalej.
    Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.
    Zostaw numer
    oddzwonimy!
    Rejestracja

      Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (.....) jedynie do kontaktu ze mną.