Mówimy po ukraińsku / Ми розмовляємо українською

Zależy Ci, aby Twoje dziecko w przyszłości mogło cieszyć się zdrowym uśmiechem ?

Mali Pacjenci to Pacjenci najbardziej wymagający. Stomatolog dziecięcy musi być nie tylko doskonałym dentystą, ale i osobą, której Dziecko zaufa. Tacy bez wątpienia są nasi specjaliści, którzy potrafią znaleźć wspólny język z Maluchem i przekonać go, że wizyta w gabinecie stomatologicznym może być prawdziwą przygodą! Szczególny nacisk kładziemy na to, aby nasi najmłodsi pacjenci pierwsze swoje wizyty mogli zapamiętać jak najlepiej. W naszym Gabinecie dbamy o komfort małego pacjenta.

Wizyta  adaptacyjna:

Debiut u dentysty powinien kojarzyć się pozytywnie, ponieważ pierwsza wizyta na długo pozostanie w pamięci dziecka. Warto zadbać, aby spotkanie ze stomatologiem nie przestraszyło dziecka. Jeżeli zaprzyjaźnicie się z dentystą odpowiednio wcześnie, unikniecie problemów w przyszłości.

Pierwsza konsultacja u stomatologa ma szczególne znaczenie. To właśnie od niej zależy późniejsze nastawienie Dziecka do kolejnych wizyt oraz chęć współpracy z dentystą. Decyzję o wyborze gabinetu stomatologicznego warto więc dobrze przemyśleć.

Strach przed czymś nowym i nieznanym jest czymś zupełnie naturalnym. Negatywne doświadczenia zapadają głęboko w pamięć, a raz utracone zaufanie Dziecka jest bardzo trudno odbudować.  Dlatego w Klinice Implantologii i Stomatologii Estetycznej Sypień dokładamy wszelkich starań, by Mały Pacjent opuścił gabinet z dobrymi wspomnieniami. Pozytywne pierwsze wrażenie to pewny sukces leczenia.

Wizyta adaptacyjna powinna być formą zabawy, bez wykonania żadnych zabiegów leczniczych, ale przyzwyczajająca do współpracy z dentystą. Podczas takiej wizyty rodzice są szczegółowo informowani na temat diety i pielęgnacji zębów ich najmłodszych pociech.
Taka wizyta odbywa się wspólnie z rodzicami w gabinecie stomatologicznym, gdzie dentysta opowiada o jego wyposażeniu i przeznaczeniu poszczególnych urządzeń i instrumentów, oczywiście wszystko na poziomie uzależnionym od wieku dziecka. Spotkanie kończy się indywidualnym badaniem jamy ustnej malucha. Po wizycie rodzice otrzymują pełną informację na temat stanu uzębienia dziecka.

Dziecko jest pacjentem wyjątkowym, który wymaga dużo cierpliwości, uwagi oraz kreatywności.

Mały Pacjent nie kryje swojego zniecierpliwienia czy zdenerwowania. Jest ciekawy świata, często zwraca uwagę na zupełnie inne aspekty rzeczywistości niż dorośli. W naszym przypadku wzrok i słuch to zmysły dominujące, tymczasem Dzieci wykazują naturalną chęć by wszystkiego dotknąć, powąchać, posmakować. Dlatego tak ważne jest odpowiednie, inne niż w przypadku dorosłych, podejście. Warto zwrócić uwagę na komunikację niewerbalną, gesty. Poświęcenie czasu na to, by Maluch mógł z bliska zobaczyć narzędzia stomatologiczne, wziąć do rączki, dotknąć. Nasi stomatolodzy dziecięcy przedstawiają proces leczenia w formie zabawy, w której Dziecko chętnie uczestniczy.

Nasi najmłodsi pacjenci nie muszą już bać się stomatologa.

Przekonaj się, że Twoje Dziecko może polubić stomatologa. Pamiętaj, że na pierwszą wizytę w gabinecie stomatologicznym nigdy nie jest za wcześnie. Skonsultuj się z dentystą dziecięcym jeszcze zanim coś wzbudzi Twój niepokój, w myśl zasady, że zawsze lepiej zapobiegać, niż leczyć.

Leczenie bez bólu.

Niestety tradycyjne znieczulenie podawane przy pomocy strzykawki może boleć, ponadto komfort małego pacjenta po wizycie jest znacznie obniżony przez odrętwienie tkanek co jest źródłem dodatkowego stresu na kolejnych wizytach u stomatologa. Jest na to rada – naszym najmłodszym pacjentom proponujemy bezbolesne znieczulenie

THE WAND to nowoczesne, sterowane komputerowo systemy do bezbolesnego podawania znieczuleń stomatologicznych. System składa się z małego komputera i specjalnej końcówki. Samo podawanie znieczulenie odbywa się manualnie – lekarz przykłada końcówkę do dziąsła pacjenta i pod kontrolą mikroprocesora podaje lek znieczulający w takim tempie, aby tkanki mogły na bieżąco wchłaniać podawany płyn. Znieczulenie trwa ok. 3 min. Aplikowane w ten sposób znieczulenie nie naraża małych Pacjentów na uczucie odrętwienia twarzy i pozwala zachować jej pełną mimikę.

Podaruj swojemu dziecku zdrowy uśmiech

Niezwykle ważne jest, aby nasze pociechy były objęte profesjonalną opieką stomatologiczną już od najmłodszych lat. Jeśli odpowiednio wcześnie zadbamy o zdrowie zębów naszych dzieci, ustrzeżemy je przed skomplikowanym i kosztownym leczeniem w dorosłym życiu.

Na pierwszą wizytę powinno się pójść, gdy maluch skończy pół roku. Wtedy pojawiają się siekacze. Nasz stomatolog sprawdzi, czy proces ząbkowania się rozpoczął i czy przebiega prawidłowo oraz czy malcowi nie zagraża próchnica. Poinformuje, jak czyścić dziąsła i zęby, na co zwracać uwagę, żeby zapobiec próchnicy i by zęby wyrosły mocne i zdrowe.

Warto pamiętać, że pierwsza wizyta powinna nastąpić, gdy nie dzieje się nic złego – nie widać próchnicy a zęby nie bolą. Gdy na zębie pojawi się jakakolwiek plamka w kolorze zęba czy ciemna dziurka, od razu trzeba się zgłosić do dentysty. Wiele osób twierdzi, że mleczaków nie trzeba leczyć i specjalnie o nie dbać, skoro wypadną.

A tymczasem próchnica w zębach mlecznych może spowodować nawet uszkodzenie zawiązków zębów stałych !.

Dlatego nie wolno zaniedbywać profilaktyki i wizyt u stomatologa!

ZDROWE NAWYKI:

Poza zabiegami profilaktycznymi w gabinecie stomatologicznym i regularnymi kontrolami uzębienia przez wykwalifikowanego stomatologa, niebagatelną rolę w zachowaniu zdrowia uśmiechu odgrywają zdrowe nawyki.

Właściwa higiena jamy ustnej to podstawa!
Naucz Pociechę jej zasad:

 • szczotkowanie zębów minimum 2 razy dziennie (rano i wieczorem) przez co najmniej 2 minuty;
 • nitkowanie przestrzeni międzyzębowych, do których nie dotrze nawet najdoskonalsza szczoteczka;
 • płukanie jamy ustnej (jeśli nie ma możliwości wyszczotkowania ząbków po posiłku, warto wypłukać buzię wodą);
 • ostatni posiłek w ciągu dnia, należy zjeść przed wieczornym szczotkowaniem – potem można już tylko pić czystą wodę.

Poza higieną, warto pamiętać o odpowiedniej diecie. Unikaj nadmiaru węglowodanów, które są doskonałą pożywką dla bakterii próchnicotwórczych. Ogranicz słodycze, chipsy, krakersy czy ciastka. Nie musisz odmawiać Dziecku każdego batonika, jednak staraj się wpajać zdrowe nawyki żywieniowe. Ucz co jest dobre, a co nie dla zdrowia. Wyjaśnij jakie są konsekwencje niewłaściwej diety, uświadamiaj i bądź dobrym przykładem do naśladowania. Wspólnie z Pociechą czytajcie etykiety kupowanych produktów. Razem przygotowujcie zróżnicowane, zdrowe posiłki.

Zasady prawidłowej higieny u najmłodszych:

 1. Jeszcze przed pojawieniem się w buzi pierwszych ząbków czyść dziecku dziąsła. Najlepiej nawiniętym na palec gazikiem, ligniną lub specjalnym czyścikiem nałożonym na palec, namoczonym w przegotowanej wodzie.
 2. Jak najwcześniej zacznijcie używać szczoteczki. Wtedy maluch szybko wyrobi w sobie nawyk mycia zębów. Najlepiej z czyszczenia zębów zrobić rodzinną zabawę – wtedy regularne dbanie o higienę jamy ustnej będzie się przyjemnie kojarzyło i stanie się dobrym nawykiem na resztę życia. Warto pamiętać, że dzieci lubią przeglądać się w lustrze w czasie mycia zębów – daj mu podstawkę przy umywalce i pozwól na to, wydłużysz dzięki temu czas mycia zębów w sposób naturalny.
 3. Stosuj odpowiednie pasty dla maluchów, są kolorowe, mają owocowe smaki, co zachęca maluchy do mycia. Wybierz odpowiednią pastę do wieku dziecka.
 4. Pamiętaj o systematycznych wizytach u stomatologa.
 5. Warto szybko odstawić butelkę. Zasypianie z nią sprzyja tzw. próchnicy butelkowej. Lepiej też zrezygnować ze smoczka, który źle wpływa na zgryz.
 6. Ogranicz maluchowi słodycze i słodzone napoje. Cukier jest bowiem głównym czynnikiem sprzyjającym rozwojowi próchnicy. Rodzice często popełniają błąd, przyzwyczajając dzieci do zasypiania z butelką gęstego, słodkiego soku lub mleka. Wtedy nie ma już szansy na umycie zębów czy choćby wypłukanie ust wodą. Starsze dziecko, któe lubi słodycze, trzeba nauczyć, by starało się myć zęby po każdym posiłku. Ale pamiętajmy, że nauka pójdzie w las, gdy malec przekona się, iż rodzice postępują inaczej. Polecenie udania się do łazienki będzie traktować jako karę.

Próchnica u dzieci

Zęby mleczne niestety psują się w szybszym tempie niż zęby stałe. Wynika to z ich budowy: szkliwo jest dwukrotnie cieńsze oraz słabiej zmineralizowane. W przypadku zębów stałych może minąć wiele miesięcy czy nawet lat, zanim z początkowej demineralizacji powstanie duży ubytek. W zębach mlecznych procesy te następują dużo szybciej, a zmiany zauważalne są z tygodnia na tydzień.Częstą próchnicą spotykaną u dzieci w zębach mlecznych jest próchnica butelkowa określana również mianem próchnicy kwitnącej. Pojawia się zwykle niespodziewanie i szybko rozprzestrzenia na wiele zębów. Pierwszym symptomem próchnicy butelkowej są niewinnie wyglądające białe plamki na szkliwie, następnie obejmuje ona kolejne warstwy zęba i prowadzi do całkowitej destrukcji koron zębowych. Próchnica tego typu pojawia się najczęściej u dzieci wcześnie ząbkujących, u których proces mineralizacji był zbyt krótki. Czynnikami sprzyjającymi powstawaniu próchnicy u dzieci jest picie płynów i jedzenia pokarmów bogatych w cukry (mleko, soczki, herbatki) przed snem, bądź w nocy. Dlatego należy unikać podawania dzieciom bogatych w cukry pokarmów przed snem. Wynika to z faktu, że w trakcie snu wydzielanie śliny, oczyszczającej zęby z resztek pokarmowych, ulega znacznemu zmniejszeniu.Niestety często negatywny wpływ na zdrowie zębów mlecznych mają choroby przebyte przez dziecko w pierwszych miesiącach życia. Jest to skorelowane z przyjmowaniem znacznych dawek antybiotyków i ich szkodliwym oddziaływaniem na ząbki naszych pociech.Bakterie próchnicowe bytujące w zębach mlecznych szybko przenoszą się na pojawiające się zęby stałe. Mleczaki spełniają także kluczową rolę w utrzymaniu prawidłowego zgryzu i prawidłowym wyrzynaniu się zębów stałych. Dlatego leczenie zębów mlecznych jest bardzo ważne dla zdrowia stałego uzębienia.

Centrum Implantologii i Stomatologii Estetycznej Sypień, jako Klinika Przyjazna Dzieciom, uczy Najmłodszych Pacjentów regularnych wizyt w gabinecie stomatologicznym, co ma ogromny wpływ na zdrowie ich zębów w przyszłości!

Cały personel naszego centrum dołoży starań, aby byli Państwo zadowoleni z diagnostyki, procesu leczenia i jego efektu. W przypadku dodatkowych pytań prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy.

Pierwsza wizyta? Zarejestruj się!

Rejestracja

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuje Czytaj więcej

close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonimy do Ciebie!

  * Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych lub przekazany dalej.
  Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.
  Zostaw numer
  oddzwonimy!
  Rejestracja

   Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (.....) jedynie do kontaktu ze mną.