Ortodoncja
Proste, zdrowe zęby są wyznacznikiem atrakcyjności uśmiechu. Piękny uśmiech stanowi atut zarówno w relacjach zawodowych, jak i prywatnych. Gdy nie musimy krępować się stanem naszego uzębienia zyskujemy niezwykły komfort i pewność siebie, a co za tym idzie – dobre samopoczucie.
Wady zgryzu to nie tylko problemy natury estetycznej, lecz także w wielu przypadkach przyczyna rozwoju próchnicy i chorób przyzębia. Z powodu nieprawidłowego rozmieszczenia zębów może dochodzić do ich nadmiernego ścierania, problemów z przeżuwaniem, oraz zaburzeń czynnościowych obejmujących stawy skroniowo-żuchwowe.
Czym zajmuje się ortodoncja?
Ortodoncja – dziedzina stomatologii która zajmuje się leczeniem wad zgryzu, wad szczękowo-twarzowych oraz korygowaniem nieprawidłowości zębowych. Leczenie ortodontyczne przeprowadza się u pacjentów w każdym wieku z powodów profilaktycznych i estetycznych.
Dlaczego tak istotne jest leczenie ortodontyczne ?
Większość pacjentów decyduje się na rozpoczęcie leczenia ortodontycznego z powodów estetycznych – skarżąc się na ‚krzywe zęby’ przednie. Piękny uśmiech jest jednym z priorytetów jakie dzięki leczeniu u ortodonty chcemy osiągnąć w wyniku leczenia, ale nie możemy zapomnieć o prawidłowych relacjach szczęki względem żuchwy, gdyż nasze uzębienie ma nie tylko pięknie wyglądać, ale również ma prawidłowo funkcjonować.
Na czym polega leczenie ortodontyczne?
Podczas leczenia ortodontycznego wykorzystywane są różnego rodzaju aparaty ortodontyczne, zdejmowane lub stałe. Ortodonta zakłada je od strony wargowej bądź językowej zębów. Leczenie ortodontyczne konieczne jest często przed rozpoczęciem leczenia implantologiczno-protetycznego. Dzięki kompleksowemu podejściu do leczenia stomatologicznego możliwe jest zapewnienie satysfakcjonujących i trwałych efektów.
W zależności od wieku pacjenta, ilości i stanu zębów pacjenci są kwalifikowani do leczenia bądź aparatami stałymi bądź ruchomymi. Ortodoncja niekiedy opiera się na eliminacji czynników negatywnie wpływających na zęby z prezentacją prawidłowego postępowania stanowi leczenie samo w sobie.
Aparaty stałe cementowane są na zęby w postaci pierścieni, zamków ortodontycznych i łączone łukiem, czas leczenia zależy ściśle od głębokości wady, z jaką zgłasza się pacjent. W momencie zdjęcia aparatu stałego następuje faza retencji, czyli ustabilizowania i kontroli zębów w ich nowej pozycji. Pacjent ma wykonywaną szynę-pozycjoner bądź cementowany retainer (mały łuk metalowy) na powierzchni od języka/od podniebienia zębów przednich.
Aparaty ruchome (wyjmowane) stosowane są najczęściej w fazie uzębienia mieszanego (zęby mleczne i stałe), lub wczesnego stałego. Złożone są z akrylowej płyty i elementów dodatkowych (klamr typowych dla ortodoncji, śruby skręcanej lub rozkręcanej).
Etapy leczenie ortodontycznego:
1. Konsultacja ortodontyczna:
- wywiad lekarski,
- kompletna diagnostyka: wykonanie i ocena zdjęć RTG: pantomograficznego i cefalometrycznego,
- pobranie wycisków niezbędnych do przygotowania modeli diagnostycznych
2. Plan leczenia (omówienie sposobu i etapów leczenia, dobór rodzaju aparatu, omówienie kosztów leczenia)
4. Założenie aparatu ortodontycznego: instruktaż postępowania z aparatem (jedzenie, higiena, ew. awarie)
5. Wizyty kontrolne (zgodnie z zaleceniem lekarza prowadzącego),
6. Zdjęcie aparatu: ew. zdjęcia RTG, zdjęcia fotograficzne
7. Utrzymanie efektów leczenia: okresowe wizyty kontrolne z retencją.
Leczenie ortodontyczne jest leczeniem długotrwałym. By przyniosło oczekiwane efekty trzeba szczególnie dbać o higienę jamy ustnej podczas noszenia aparatów oraz ściśle przestrzegać zaleceń ortodonty, co do postępowania i wizyt kontrolnych.
Ortodonta potrafi czynić cuda! Aparaty korygują szpary międzyzębowe, stłoczenia zębów, cofnięcia żuchwy i inne wady zgryzu. Chociaż leczenie bywa długie i kosztowne, przynosi zdumiewające efekty i to u osób w każdym wieku.
Jeśli szukasz dobrego ortodonty z okolic miejscowości takich jak Cieszyn to zapraszamy do naszego gabinetu w Bielsko Białej.