c700x420Proste, zdrowe zęby są wyznacznikiem atrakcyjności uśmiechu. Piękny uśmiech stanowi atut zarówno w relacjach zawodowych, jak i prywatnych. Gdy nie musimy krępować się stanem naszego uzębienia zyskujemy niezwykły komfort i pewność siebie, a co za tym idzie – dobre samopoczucie.
Wady zgryzu to nie tylko problemy natury estetycznej, lecz także w wielu przypadkach przyczyna rozwoju próchnicy i chorób przyzębia. Z powodu nieprawidłowego rozmieszczenia zębów może dochodzić do ich nadmiernego ścierania, problemów z przeżuwaniem, oraz zaburzeń czynnościowych obejmujących stawy skroniowo-żuchwowe.

 

Czym zajmuje się ortodoncja?

Ortodoncja – dziedzina stomatologii która zajmuje się leczeniem wad zgryzu, wad szczękowo-twarzowych oraz korygowaniem nieprawidłowości zębowych. Leczenie ortodontyczne przeprowadza się u pacjentów w każdym wieku z powodów profilaktycznych i estetycznych.

 

Dlaczego tak istotne jest leczenie ortodontyczne ?

Większość pacjentów decyduje się na rozpoczęcie leczenia ortodontycznego z powodów estetycznych – skarżąc się na ‚krzywe zęby’ przednie. Piękny uśmiech jest jednym z priorytetów jakie dzięki leczeniu u ortodonty chcemy osiągnąć w wyniku leczenia, ale nie możemy zapomnieć o prawidłowych relacjach szczęki względem żuchwy, gdyż nasze uzębienie ma nie tylko pięknie wyglądać, ale również ma prawidłowo funkcjonować.

.

Na czym polega leczenie ortodontyczne?

asaPodczas leczenia ortodontycznego wykorzystywane są różnego rodzaju aparaty ortodontyczne, zdejmowane lub stałe. Ortodonta zakłada je od strony wargowej bądź językowej zębów. Leczenie ortodontyczne konieczne jest często przed rozpoczęciem leczenia implantologiczno-protetycznego. Dzięki kompleksowemu podejściu do leczenia stomatologicznego możliwe jest zapewnienie satysfakcjonujących i trwałych efektów.

W zależności od wieku pacjenta, ilości i stanu zębów pacjenci są kwalifikowani do leczenia bądź aparatami stałymi bądź ruchomymi. Ortodoncja niekiedy opiera się na eliminacji czynników negatywnie wpływających na zęby z prezentacją prawidłowego postępowania stanowi leczenie samo w sobie.

Aparaty stałe cementowane są na zęby w postaci pierścieni, zamków ortodontycznych i łączone łukiem, czas leczenia zależy ściśle od głębokości wady, z jaką zgłasza się pacjent. W momencie zdjęcia aparatu stałego następuje faza retencji, czyli ustabilizowania i kontroli zębów w ich nowej pozycji. Pacjent ma wykonywaną szynę-pozycjoner bądź cementowany retainer (mały łuk metalowy) na powierzchni od języka/od podniebienia zębów przednich.

Aparaty ruchome (wyjmowane) stosowane są najczęściej w fazie uzębienia mieszanego (zęby mleczne i stałe), lub wczesnego stałego. Złożone są z akrylowej płyty i elementów dodatkowych (klamr typowych dla ortodoncji, śruby skręcanej lub rozkręcanej).

 

Etapy leczenie ortodontycznego:

1. Konsultacja ortodontyczna:

 • wywiad lekarski,
 • kompletna diagnostyka: wykonanie i ocena zdjęć RTG: pantomograficznego i cefalometrycznego,
 • pobranie wycisków niezbędnych do przygotowania modeli diagnostycznych

2. Plan leczenia (omówienie sposobu i etapów leczenia, dobór rodzaju aparatu, omówienie kosztów leczenia)

4. Założenie aparatu ortodontycznego: instruktaż postępowania z aparatem (jedzenie, higiena, ew. awarie)

5. Wizyty kontrolne (zgodnie z zaleceniem lekarza prowadzącego),

6. Zdjęcie aparatu: ew. zdjęcia RTG, zdjęcia fotograficzne

7. Utrzymanie efektów leczenia: okresowe wizyty kontrolne z retencją.

Leczenie ortodontyczne jest leczeniem długotrwałym. By przyniosło oczekiwane efekty trzeba szczególnie dbać o higienę jamy ustnej podczas noszenia aparatów oraz ściśle przestrzegać zaleceń ortodonty, co do postępowania i wizyt kontrolnych.

Ortodonta potrafi czynić cuda! Aparaty korygują szpary międzyzębowe, stłoczenia zębów, cofnięcia żuchwy i inne wady zgryzu. Chociaż leczenie bywa długie i kosztowne, przynosi zdumiewające efekty i to u osób w każdym wieku.

 

Jeśli szukasz dobrego ortodonty z okolic miejscowości takich jak Cieszyn to zapraszamy do naszego gabinetu w Bielsko Białej.  

 

Close-up beautiful smile of atractive woman wearing dental braces.

 

 

Instagram

 • Objawy Covid-19
 • Nasi Drodzy Pacjenci ‼️ W trosce o Wasze zdrowie ❤️ chcemy pomóc Wam w rozwiązaniu wszelkich niepokojów i dolegliwości stomatologicznych.
Dzisiaj dalszy ciąg poradnika💪 dotyczącego radzenia sobie z “problemami zębowymi” na okres kwarantanny związanej z CORONAVIRUSEM.
Tym razem jak radzić sobie z bólem zęba👇 👉Jeżeli jest to nagły, przeszywający ból i pojawia się czasami: oznacza to, że prawdopodobnie mamy do czynienia z odsłoniętą szyjką. Zastosuj pasty znoszące nadwrażliwość. Powinno to pomoc przetrwać obecny czas. Pamiętaj, że prawidłowe szczotkowanie ogranicza odsłanianie się szyjek zębowych. 👉Jeżeli ból jest stały lub pulsujący: świadczyć to może o postępującym stanie zapalnym miazgi zęba. Doraźnie należy wspomóc się środkami przeciwbólowymi np. paracetamol lub ibuprofen. Jednak konieczna jest wizyta w gabinecie stomatologicznym. W tym celu w pierwszej kolejności zadzwoń, ustal porę przyjęcia, zastosuj się do procedur obecnie wymaganych przez gabinet 👉 Jeżeli mamy do czynienia z intensywnym, stałym bólem i towarzyszy mu obrzęk: niezwłocznie skontaktuj się z nami. Takie objawy są charakterystyczne dla bakteryjnego zakażenia tkanki często ze zmianami około wierzchołkowymi. Lekarz będzie musiał rozpocząć leczenie kanałowe zęba. W obrazie klinicznym może pojawić się tzw. przetoka. Jest to niewielkich rozmiarów ropień w obrębie objętego chorobowo zęba. W oczekiwaniu na wizytę zażyj ibuprofen, który zadziała również przeciwzapalnie oraz na obrzękniętą okolicę przyłóż zimny okład w celu zmniejszenia objawów stanu zapalnego.
-------------------
z: Tomasz Sypień, Michał Sypień, Natalia Ryszka, Marta Matuszyńska, Izabela Zawiła, Anna Hoczek, Magda Lena, Magdalena Ślezińska, Paulina Załęska, Jagoda Suchodolska
 • Nasi Drodzy Pacjenci ‼️ W trosce o Wasze zdrowie ❤️ chcemy pomóc Wam w rozwiązaniu wszelkich niepokojów i dolegliwości stomatologicznych.
Dzisiaj ruszamy z poradnikiem 💪 dotyczącym radzenia sobie z "problemami zębowymi" na okres kwarantanny związanej z CORONAVIRUSEM.
Na pierwszy ogień 🔥idzie ORTODONCJA 💪 Jesteśmy świadomi, że leczenie ortodontyczne wiąże się niejednokrotnie z nieprzyjemnymi dolegliwościami, a wystające druciki czy odklejone zamki potęgują Państwa niepokój. Dlatego pragniemy dać kilka wskazówek, które pomogą przetrwać Państwu te kilkanaście dni bez naszej bezpośredniej ingerencji. 👉 Odklejony zamek/odcementowany pierścień - proszę nie próbować go samodzielnie mocować ani ściągać z łuku, jeśli powoduje nieprzyjemne dolegliwości, można zabezpieczyć go woskiem* 👉Jeśli odklei się zamek/guziczek na którym miały być założone wyciągi elastyczne rezygnujemy z noszenia wyciągów po obu stronach do czasu usunięcia awarii (czyt.otwarcia kliniki dla pacjentów) 👉Wystający drucik- odradzamy próby samodzielnego skracania, bądź zaginania, w tej sytuacji także polecamy zabezpieczyć go woskiem ortodontycznym* lub podjąć próbę delikatnego przesunięcia go na pierwotne miejsce 👉 Kończące się elastyczne wyciągi miedzyszczękowe tzw "gumeczki, którymi niektórzy Państwo łącza zęby w szczęce i żuchwie" - prosimy o kontakt telefoniczny z dyżurująca w klinice rejstratorką medyczną. 👉 Odklejony retainer stały- częstsze użytkowanie pozycjonerów (retainerów ruchomych) 👉 Kończące się nakładki invisigline - kolejny powód do kontaktu z dyżurująca w klinice rejstratorką medyczną. (ewentualnie zalecamy wydłużenie okresu użytkowania 1 nakładki do maksymalnie 14 dni) 
Mamy nadzieję, że powyższe informacje pomogą Państwu przetrwać ten trudny dla nas wszystkich czas, a my ze swojej strony możemy obiecać, że zrobimy wszystko, aby jak najszybciej przyjąć Państwa osobiście. 
Nasze rejstratorki podczas rozmowy telefonicznej po konsultacji z lekarzem odpowiedzą Państwu na pytania, a w nadzwyczajnych sytuacjach ustalą termin wizyty! Pamiętajmy również, aby uniknąć awarii należy wystrzegać się twardych, ciągnących pokarmów.Tego typu przekąski, w tym popcorn, orzechy
 • ‼️Drodzy Pacjenci ‼️ Mając na uwadze bezpieczeństwo zarówno Pacjentów, jak i Naszego Personelu w dalszym ciągu wstrzymujemy planowane wizyty, jednocześnie nie zostawiamy Państwa bez opieki. 📌 W trosce o zdrowie Naszych Pacjentów, od poniedziałku do piątku w godzinach ⏰ od 9:00 do godziny 14:00 ⏰ PEŁNIMY DYŻUR TELEFONICZNY I DYŻUR ONLINE ⚠️ linie telefoniczne ☎️ (+48) 338 227133 , (+48) 730 227133, są otwarte 👉 Nasze Konsultantki we współpracy z lekarzami odpowiedzą na wszystkie Państwa pytania i wątpliwości, proponując najlepsze możliwe rozwiązania dla Państwa zdrowia i bezpieczeństwa.
⚠️ mogą również Państwo kontaktować się z konsultantami online poprzez e-mail: recepcja@sypien.pl lub poprzez Facebooka (messenger)
⚠️ wszystkie wizyty zaplanowane będziemy potwierdzać telefonicznie lub ustalać ich nowy termin, Jesteśmy odpowiedzialnym podmiotem usług medycznych. Mamy świadomość, że w tym szczególnym czasie nasza praca odgrywa kluczową rolę, nie tylko w poprawie komfortu życia każdego naszego Pacjenta, ale również zapewnieniu bezpieczeństwa i pomocy potrzebującym. Pozostajemy do Państwa dyspozycji. ☎️ (+48) 338 227133 , (+48) 730 227133
📧 www.sypien.pl --------------------------------
z: Tomasz Sypień, Michał Sypień, Izabela Zawiła, Agnieszka Król, Magda Lena, Magdalena Ślezińska, Anna Hoczek, Jagoda Suchodolska, Jakub Urban, Natalia Ryszka, Marcin Kulski, Jacek Brańka, Weronika Karut, Agata WP, Karolina Michałek, Renata Renia, Ewelina Dudys, Grzegorz Moskal Fotografia, Grzegorz Moskal Sypień Stomatologia, Katarzyna Bindek-Sypień, Marta Matuszyńska, Magdalena Dworaczek, Jakub Dworaczek, Paulina Załęska, Paulina Konior, Ewelina Kozynacka #COVID #bezpiecznystomatolog #zostanwdomu #odpowiedzialnastomatologia #walczymyzwirusem #walkazcovid #implanty #stomatologia #stomatologiaestetyczna #protetyka #pomagamy #wygramy #sypienstomatologia #koronowirus
 • Drodzy Pacjenci, 📌 Mając na uwadze bezpieczeństwo zarówno Pacjentów, jak i Naszego Personelu wstrzymaliśmy planowane wizyty, jednocześnie nie zostawiamy Państwa bez opieki.
‼️ Informujemy, że Klinika Sypień jest nadal zamknięta do odwołania, ale nie zostawiamy Was Nasi Drodzy Pacjenci bez pomocy ‼️ ⚠️Uprzejmie informujemy, że w trosce o zdrowie naszych Pacjentów w dniach 19 - 20 marca w godzinach od 9:00 do 14:00 pełnimy dyżur telefoniczny pod numerami telefonów 👉☎️ (+48) 338 227133, (+48) 730 227133 ⚠️ W związku z powyższym otwarte są nasze linie telefoniczne. Recepcjonistki w konsultacji z lekarzami odpowiedzą na wszystkie Państwa pytania i wątpliwości. Postaramy się pomóc w każdej sytuacji. ⚠️ Wszelkie pytania mogą również zadawać Państwo przez portal społecznościowy Facebook jak i e-mail: recepcja@sypien.pl, nasi konsultanci we współpracy z lekarzami postarają doradzić w każdej sytuacji, proponując możliwe rozwiązania.
⚠️ Wszystkie wizyty zaplanowane będziemy potwierdzać telefonicznie lub ustalać ich nowy termin, Jesteśmy odpowiedzialnym podmiotem usług medycznych. Mamy świadomość, że w tym szczególnym czasie nasza praca odgrywa kluczową rolę, nie tylko w poprawie komfortu życia każdego naszego Pacjenta, ale również zapewnieniu bezpieczeństwa i pomocy potrzebującym. Pamiętajmy o zaleceniach Ministerstwa Zdrowia i Inspektora Sanitarno-Epidemiologicznego.
Tak, jak wszystko, okres pandemii minie. Bądźmy dobrej myśli. 
Poinformujemy Was o ponownym otwarciu Kliniki
Życzymy Państwu dużo zdrowia i spokoju, w tym trudnym dla nas wszystkim czasie.
 • Uśmiech łączy ludzi 👨‍❤️‍💋‍👨❤️
Sypien Stomatologia & Kabaretowe Fermenty
#stomatolog #stomatology #skanerwewnatrzustny #dentysta #dentist #dentistry #implants #implanty #implantologia #photoshoot #implantology #dental #dentalart #dentista #teeth #tooth #photooftheday #clinicstomatology #sypieństomatologia #photography #asystentkastomatologiczna #stomatologiaestetyczna #zęby #leczeniestomatologiczne #mikroskop #microscopes
 • #stomatolog #stomatology #skanerwewnatrzustny #dentysta #dentist #dentistry #implants #implanty #implantologia #photoshoot #implantology #dental #dentalart #dentista #teeth #tooth #photooftheday #clinicstomatology #sypieństomatologia #photography #asystentkastomatologiczna #stomatologiaestetyczna #zęby #leczeniestomatologiczne #mikroskop #microscopes
 • Uśmiech łączy ludzi 👨‍❤️‍💋‍👨❤️
"Wszyscy uśmiechają się w tym samym języku . Tylko uśmiech jest jednakowy na całym świecie 😊. Możesz się uśmiechnąć po angielsku, a będzie to znaczyło dokładnie to samo w Tajlandii. ‼️" Olivia Goldsmith
#stomatolog #stomatology #skanerwewnatrzustny #dentysta #dentist #dentistry #implants #implanty #implantologia #photoshoot #implantology #dental #dentalart #dentista #teeth #tooth #photooftheday #clinicstomatology #sypieństomatologia #photography #asystentkastomatologiczna #stomatologiaestetyczna #zęby #leczeniestomatologiczne #mikroskop #microscopes
 • Piękny uśmiech podstawą sukcesu 🔥 #stomatolog #stomatology #skanerwewnatrzustny #dentysta #dentist #dentistry #implants #implanty #implantologia #photoshoot #implantology #dental #dentalart #dentista #teeth #tooth #photooftheday #clinicstomatology #sypieństomatologia #photography #asystentkastomatologiczna #stomatologiaestetyczna #zęby #leczeniestomatologiczne #mikroskop #microscopes @grabowskamodels

Newsletter

Formularz kontaktowy


Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuje Czytaj więcej