1a

Utrata nawet pojedynczego zęba to nie tylko defekt kosmetyczny, lecz przede wszystkim ogromne zagrożenie dla zdrowia. Pozostałe zęby, nie mając oparcia, zaczynają się chwiać i przesuwać, może dojść także do zaniku tkanki kostnej w miejscu utraconego zęba. Prawdziwe problemy mogą jednak wystąpić w przypadku dużych braków zębowych. Pojawiają się wówczas zaburzenia w stawach skroniowo-żuchwowych, występują bóle mięśni twarzy i głowy, przedwcześnie tworzą się zmarszczki, może nawet dojść zniekształcenia rysów twarzy.

Najskuteczniejszą metodą uzupełniania, zarówno pojedynczych ubytków, jak i całego uzębienia są implanty. To niewielkie, kilkumilimetrowe, tytanowe śrubki zastępujące korzeń zęba. Osadzone w kości szczęki umożliwiają wykonanie stałego uzupełnienia protetycznego – korony, mostu, bądź pełnej rekonstrukcji zgryzu w przypadku całkowitego braku uzębienia. Implanty wykonane są z tytanu – materiału, który łączy w sobie dwie niezwykle istotne cechy: jest doskonale tolerowany przez organizm, który uznaje go jako integralną część oraz jest bardzo wytrzymały, bez problemu znosząc obciążenia, jakim podlegają korzenie naturalnych zębów.

Konsekwencje braków zębowych

Wszystkie zęby osadzone są mocno w kościach szczęk. Różnego rodzaju choroby lub wypadki mogą doprowadzić do utraty zęba. W sytuacji, gdy utracony ząb nie zostanie natychmiast uzupełniony, to otaczająca go kość zacznie się zapadać i zanikać. Sąsiednie zęby, nie mając oparcia, stopniowo będą zmieniać swoje położenie w kierunku brakującego zęba. Przesunięcie się jednego zęba może doprowadzić do przesunięcia się kilku dalszych, co w efekcie spowoduje znaczne przemieszczenia w jamie ustnej.

W zależności od wieku człowieka i lokalizacji brakującego zęba, stopień utraty kości oraz sposób przemieszczania się będzie różny. Z powodu zmiany pozycji zębów u Pacjenta może dojść do rozwoju choroby przyzębia, ponieważ trudniej jest umyć poprawnie zęby i dziąsła oraz dotrzeć do wszystkich przestrzeni międzyzębowych. W przyszłości może to prowadzić do próchnicy, obniżenia się wyrostka zębodołowego i dalszej utraty zębów.

Braki w uzębieniu najczęściej powodują:

 • problemy z gryzieniem, przeżuwaniem pokarmu
 • ból i stany zapalne dziąseł
 • trudności w trawieniu i przyswajaniu niezbędnych substancji odżywczych
 • problemy z mówieniem
 • zanik kości
 • zaburzona estetyka twarzy
 • bóle głowy oraz kręgosłupa
 • brak pewności siebie, wstyd, kompleksy

implant-2Pomimo, iż jest do wyboru wiele możliwych opcji uzupełnienia braków zębowych, żadna z nich nie da takiej efektywności, funkcjonalności i wytrzymałości jak implant zębowy. W wielu przypadkach klinicznych implanty są jedyną logiczną i rozsądną możliwością odbudowy braków zębowych stanowiąc pewny fundament dla zaprojektowanej pracy odtwórczej.  Implanty dentystyczne są bardzo wytrzymałe. Mogą pomóc w odtworzeniu uśmiechu pacjenta, który utracił zęby z powodu większości chorób twardych tkanek jamy ustnej czy też urazu. Wymagają one tak jak prawdziwe zęby szczotkowania, używania nitki dentystycznej i regularnych wizyt stomatologicznych kontrolnych.

Dzięki zastosowaniu implantów mogą Państwo odbudować pojedyncze zęby, bez konieczności spiłowania zdrowych zębów znajdujących się w ich sąsiedztwie możliwe jest przeprowadzenie odbudowy kilku zębów (niezależne wszczepienie większej liczby implantów nie wymaga naruszenia reszty zębów)w przypadku osób, które całkowicie straciły swoje uzębienie, możliwe jest osadzenie na implantach specjalnej struktury dającej nieporównywalnie większy komfort mówienia i spożywania pokarmów w porównaniu do tradycyjnych protez ruchomych.

Podstawowe zalety implantów to:

 • Lepsza estetyka – implanty zachowują się i wyglądają jak naturalne zęby. Dzięki swojej konstrukcji są one na stałe połączone z kością.
 • Lepsza wymowa – seplenienie i niewyraźna mowa to częste problemy osób posiadających luźne protezy. Implanty pozwalają na swobodną rozmowę bez obawy o ruchomą protezę.
 • Łatwiejsze jedzenie – implanty funkcjonują tak, jak Twoje własne zęby, pozwalając na jedzenie ulubionych posiłków bez bólu.
 • Lepszy stan zdrowia jamy ustnej – wszczepianie implantów nie wymaga ingerencji w inne, sąsiadujące zęby, pozostawiając je nienaruszone. Pojedyncze implanty umożliwiają też łatwiejszy dostęp do przestrzeni międzyzębowych, co pozwala utrzymać lepszą higienę jamy ustnej.
 • Trwałość – dzięki materiałom, z jakich wykonane są implanty (tytan lub cyrkon), przy odpowiedniej higienie mogą przetrwać przez całe życie.
 • Wygoda – w przeciwieństwie do ruchomych protez wymagających klejów (które utrzymują je na swoim miejscu) implanty eliminują tego rodzaju kłopotliwe zabiegi.

1. Uzupełnienia braku jednego zęba

Często przydarza się to pacjentom młodszym, już w wieku 25 – 35 lat, którzy ignorują problem, traktując go jako „niegroźną” rzecz. Należy jednak pamiętać, że utrata nawet pojedynczego zęba może doprowadzić do omawianych wcześniej konsekwencji. Nieuzupełniona przestrzeń będzie stopniowo redukować kość w tym miejscu, zatem warto odtworzyć ją pojedynczym implantem wraz z koroną. W porę odbudowany ząb, pozwoli uniknąć w przyszłości większych kosztów ewentualnego leczenia implantologicznego, które wtedy mogą wzrosnąć o dodatkowy zabieg odbudowy kości czy podniesienia dna zatoki szczękowej (obowiązkowe zabiegi wykonywane przed implantacją, w sytuacjach poważnego zaniku kości).

1a    1c    ca

2. Most protetyczny przy brakujących trzech zębach. Unikamy szlifowania własnych zębów.

Tracąc trzy lub więcej zębów sąsiadujących ze sobą, możemy skorzystać z ciekawego rozwiązania jakim jest most na dwóch implantach. W przeciwieństwie do odbudowy każdego zęba osobno (co oczywiście jest możliwe do wykonania), dentysta umieszcza dwa implanty na krańcach przestrzeni powstałej po utracie zębów i „łączy” je mostem, odpowiednio trzy-, cztero-, pięcio-punktowym. Dzięki zastosowaniu mniejszej liczby implantów, rozwiązanie to jest automatycznie tańsze niż odbudowa każdego, brakującego zęba osobno.

2a  2b   2c

3. W przypadku braku całkowitego uzębienia stosuje się most protetyczny oparty na implantach

mna4

Dla wszystkich osób zmęczonych użytkowaniem tradycyjnej protezy, mamy nowoczesne rozwiązania oparte na implantach stomatologicznych. Są one wygodne i komfortowe, nie uwierają dziąsła. Imitują do złudzenia naturalne zęby oraz dają poczucie pewności siebie, poprawiając jednocześnie estetykę twarzy. Rozwiązania te stabilnie trzymają się w ustach, pozwalając spożywać każdy rodzaj posiłku.

Bezzębie stanowi szczególnie ważne wskazanie do leczenia implantologicznego. Zamocowanie wykonanej protezy całkowitej na implantach (najczęściej dwóch w żuchwie, czterech w szczęce) zapewnia komfort użytkowania, eliminujac całkowicie problem ruchomości i spadania, jak to jest w przypadku zwykłych protez zębowych.

 

 

Polacy coraz częściej decydują się na leczenie implantologiczne, ze względu na długotrwały efekt, który ponadto jest praktycznie identyczny, z wyglądem naturalnych zębów. Implanty są wykorzystywane do odbudowy pojedyńczych ubytków powstałych np. w skutek wybicia zęba, rekonstrukcji braków wielozębowych, mocowania protez stałych i ruchomych oraz pełnej odbudowy uzębienia w tzw. bezzębiu.

Za implantami zębowymi przemawia jeszcze kilka argumentów. Stuprocentowo zastępują one funkcje naturalnego uzębienia oraz w idealny sposób naśladują naturalne korzenie zębów, zapewniając stabilność zespolonych z nimi koron. Wszczepienie implantów nie wymaga również ingerencji w zęby sąsiadujące. Warto pamiętać, że brak choćby jednego zęba skutkuje niekiedy zanikiem kości, który z kolei może odbić się na zdrowiu reszty uzębienia, a dodatkowo zaburza pracę stawów skroniowo-żuchwowych. Zaburzenia te mogą natomiast powodować częste bóle głowy i karku. Dlatego też implanty zębowe są zalecane wszystkim pacjentom borykającym się z brakami w naturalnym uzębieniu.

Warto pamiętać że jest to inwestycja na lata, która gwarantuje komfort i w zdecydowany sposób poprawia jakość życia pacjentów.

 

Healthy woman teeth and a dentist mouth mirror

 

sypien-logo-podstawowe-rgb-png

Instagram

 • 🔥 Best Dental Team 🔥#stomatologia #stomatolog #stomatology #dentysta #dentist #dentistry #implants #implanty #implantologia #photoshoot #implantology #dental #dentalart #dentista #teeth #tooth #photooftheday #clinicstomatology #sypieństomatologia #photography #asystentkastomatologiczna #stomatologiaestetyczna #zęby #leczeniestomatologiczne #higienajamyustnej #higienastomatologiczna
 • Piękny biały uśmiech 💎
#stomatologia #stomatolog #stomatology #dentysta #dentist #dentistry #implants #implanty #implantologia #photoshoot #implantology #dental #dentalart #dentista #teeth #tooth #photooftheday #clinicstomatology #sypieństomatologia #photography #asystentkastomatologiczna #stomatologiaestetyczna #zęby #leczeniestomatologiczne #higienajamyustnej #higienastomatologiczna
 • Happy New Year 2019 #stomatologia #stomatolog #stomatology #dentysta #dentist #dentistry #implants #implanty #implantologia #photoshoot #implantology #dental #dentalart #dentista #teeth #tooth #photooftheday #clinicstomatology #sypieństomatologia #photography #asystentkastomatologiczna #stomatologiaestetyczna #zęby #leczeniestomatologiczne #higienajamyustnej #higienastomatologiczna
 • Christmas in Sypien Stomatologia @#stomatologia #stomatolog #stomatology #dentysta #dentist #dentistry #implants #implanty #implantologia #photoshoot #implantology #dental #dentalart #dentista #teeth #tooth #photooftheday #clinicstomatology #sypieństomatologia #photography #asystentkastomatologiczna #stomatologiaestetyczna #zęby #leczeniestomatologiczne #higienajamyustnej #higienastomatologiczna
 • Mikołajki w Stomatologii Sypień 💪🔥
#stomatologia #stomatolog #stomatology #dentysta #dentist #dentistry #implants #implanty #implantologia #photoshoot #implantology #dental #dentalart #dentista #teeth #tooth #photooftheday #clinicstomatology #sypieństomatologia #photography #asystentkastomatologiczna #stomatologiaestetyczna #zęby #leczeniestomatologiczne #higienajamyustnej #higienastomatologiczna
 • Oferta pracy dla Asystentki Stomatologicznej 
Kontakt: natalia.ryszka@sypien.pl
#stomatologia #stomatolog #stomatology #dentysta #dentist #dentistry #implants #implanty #implantologia #photoshoot #implantology #dental #dentalart #dentista #teeth #tooth #photooftheday #clinicstomatology #sypieństomatologia #photography #asystentkastomatologiczna #stomatologiaestetyczna #zęby #leczeniestomatologiczne #higienajamyustnej #higienastomatologiczna
 • Metamorfoza uśmiechu #stomatologia #stomatolog #stomatology #dentysta #dentist #dentistry #implants #implanty #implantologia #photoshoot #implantology #dental #dentalart #dentista #teeth #tooth #photooftheday #clinicstomatology #sypieństomatologia #photography #asystentkastomatologiczna #stomatologiaestetyczna #zęby #leczeniestomatologiczne #mikroskop #microscope
 • Pamiętajmy o dokładnym szczotkowaniu zębów. #stomatologia #stomatolog #stomatology #dentysta #dentist #dentistry #implants #implanty #implantologia #photoshoot #implantology #dental #dentalart #dentista #teeth #tooth #photooftheday #clinicstomatology #sypieństomatologia #photography #asystentkastomatologiczna #stomatologiaestetyczna #zęby #leczeniestomatologiczne #mikroskop #microscope
 • Dental airplane 😎😉#stomatologia #stomatolog #stomatology #dentysta #dentist #dentistry #implants #implanty #implantologia #photoshoot #implantology #dental #dentalart #dentista #teeth #tooth #photooftheday #clinicstomatology #sypieństomatologia #photography #asystentkastomatologiczna #stomatologiaestetyczna #zęby #leczeniestomatologiczne #higienajamyustnej #higienastomatologiczna

Newsletter

Formularz kontaktowy