Mówimy po ukraińsku / Ми розмовляємо українською

Sukces w leczeniu stomatologicznym zapewnia doświadczenie i wiedza lekarza poparte możliwością nowoczesnej diagnostyki. Nowe technologie informatyczne pozwalają nam na wykonywanie zabiegów z jeszcze większą dokładnością a niejednokrotnie umożliwiają zastosowanie procedur wcześniej niewykonalnych.

Podstawowym badaniem diagnostycznym wykonywanym przed lub w trakcie leczenia stomatologicznego jest diagnostyka radiologiczna.

Badania radiologiczne dzięki bardzo dokładnemu obrazowaniu pozwalają uzyskać informacje, których pozyskanie innymi metodami jest skomplikowane lub wręcz niemożliwe.

W Klinice Implantologii i Stomatologii Estetycznej Sypień stosujemy tylko rozwiązania cyfrowe, co gwarantuje ich wysoką jakość oraz znacznie obniża dawkę promieniowania, którą otrzymuje pacjent podczas badania. Jest to niezwykle istotny argument w kontekście ochrony pacjentów przed szkodliwością promieniowania rentgenowskiego. Formaty zdjęć cyfrowych ponadto pozwalają na ich wygodne otwieranie i przeglądanie na każdym komputerze – tak więc możliwa jest dzięki temu np. szybka konsultacja z lekarzem innej specjalności.

W pracowni radiologicznej Kliniki Implantolgoii i Stomatologii Estetycznej Sypień  wykonujemy :

 1. Zdjęcia pantomograficzne (OPG)
 2. Zdjęcia RTG punktowe
 3. Tomografię Komputerową 3D

Zdjęcie RTG pantomograficzne

Zdjęcie RTG pantomograficzne (potocznie nazywane również panoramicznym) stanowi podstawowe badanie RTG w diagnostyce stomatologicznej i jest szczególnie przydatne dla oceny stanu zdrowia wszystkich zębów i przyzębia pacjenta.
Pantomografia jest techniką  radiologiczną używaną w celu otrzymania pojedynczego zdjęcia struktur twarzy, na którym uwidoczniona jest zarówno szczęka, żuchwa, jak i łuki zębowe i tkanki je otaczające.

Jest to zdjęcie przeglądowe całego uzębienia, nieodzowne w dzisiejszej stomatologii. Każdy pacjent powinien przynajmniej raz do roku wykonać zdjęcie pantomograficzne, ponieważ jest ono niezbędne w celu zdiagnozowania stanu uzębienia i podjęcia ewentualnego leczenia. Na podstawie panoramy lekarz podejmuje decyzję co do dalszych badań radiologicznych i jest w stanie rozpoznać wiele nieprawidłowości wymagających dalszej diagnostyki.
Zdjęcie pantomograficzne jest bardzo ważne we wszystkich dziedzinach stomatologii, zarówno w stomatologii ogólnej, endodoncji (leczeniu kanałowym), ortodoncji, jak i w protetyce, a szczególnie w leczeniu implantologicznym oraz w chirurgii stomatologicznej.

Zdjęcie RTG punktowe

Punktowe zdjęcie RTG jest standardowo wykorzystywane w Naszej Klinice. Zastosowanie ma m.in podczas leczenia kanałowego,  ekstrakcji zęba czy leczenia próchnicy zębów. Dawka promieniowania takiego zdjęcia jest najmniej obciążająca. Jest niezbędne podczas leczenia kanałowego, ponieważ umożliwia ocenę stanu tkanek okołowierzchołkowych, ustalenie długości i kształtu kanałów oraz ich dokładną lokalizację.

Dysponujac możliwością wykonania na miejscu takiego zdjecia, nawet w trakcie zabiegu, poświęcony czas na leczenia kanałowe i ilość wizyt z nim związanych zmniejsza się do niezbędnego minimum. Jednocześnie możemy ocenić bezpośrednio po zabiegu jakość wypełnienia kanałów.

Na zdjęciu punktowym oceniamy również stan tkanek okołowierzchołkowych zębów leczonych już kanałowoh na przestrzeni czasu, niwelując ryzyko wystąpienia powikłań z powodu niedoleczonych kanałów.

Zdjęcia te pomagają również zlokalizować złamania w obrębie korony lub korzenia zęba, będące skutkiem, np. urazu, czy też komplikacji przy usuwaniu zębów.

Tomografia Komputerowa 3D

Dużym postępem w obrazowaniu stomatologicznym jest wykorzystanie Tomografii Komputerowej.

Tomografia komputerowa jest bardzo precyzyjnym badaniem pozwalającym uzyskać wysokiej jakości trójwymiarowy obraz tkanek pacjenta. Badanie wykonuje się standardowo przed rozpoczęciem leczenia implantologicznego. Korzystamy z niej również podczas planowania zabiegów chirurgicznych odbywających się w pobliżu nerwów i zatok szczękowych. Często tomografia jest jedynym skutecznym narzędziem umożliwiającym diagnozowanie skomplikowanych przypadków medycznych. Uzyskane z tomografii informacje umożliwiają pełną ocenę uwarunkowań anatomicznych pacjenta i w efekcie wybór najbardziej optymalnej metody leczenia. Dzięki temu zabiegi są małoinwazyjne, przeprowadzane są szybciej, a dolegliwości pozabiegowe są znacznie zredukowane.

Badanie tomograficzne jest podstawą planowania leczenia implantologicznego. Trójwymiarowe zdjęcie pozwala uzyskać precyzyjne informacje odnośnie ilości kości znajdującej się w miejscu planowanego zabiegu. Ułatwia to wybór odpowiedniej wielkości implantu, dzięki czemu zabieg jest całkowicie bezpieczny. Wyeliminowane zostają wszelkie zagrożenia związane z wprowadzeniem wszczepu. Unikamy uszkodzenia istotnych struktur anatomicznych, np. nerwu zębodołowego.

Wykonanie badania tomografem komputerowym nie tylko jest dokładniejsze ale również skraca czas potrzebny do prawidłowego zaplanowania zabiegu. Dodatkową zaletą nowoczesnych rozwiązań w naszej klinice jest znaczna redukcja dawki promieniowania jaką otrzymuje pacjent podczas wykonywania zdjęcia.

W Naszym Centrum Diagnostyki Radiologicznej Sypień mogą Państwo wykonać cyfrowe zdjęcie panoramiczne uzębienia – OPG, zdjęcia stawów skroniowo-żuchwowych w różnych projekcjach, zdjęcia zatok obocznych nosa, wysokiej jakości zdjęcia punktowe zębów oraz bardzo dokładne badanie 3D – tomografię komputerową CBCT. Zapraszamy Wszystkich serdecznie do skorzystania z Naszych usług, od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 19.00.

Pierwsza wizyta? Zarejestruj się!

Rejestracja

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuje Czytaj więcej

close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonimy do Ciebie!

  * Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych lub przekazany dalej.
  Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.
  Zostaw numer
  oddzwonimy!
  Rejestracja

   Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (.....) jedynie do kontaktu ze mną.