Gdy odczuwasz dokuczliwy, powracający, czasami bardzo nasilony ból to ostateczny sygnał od Twojego zęba, że to czas na wizytę u stomatologa. I nie proponujemy tu szukać wymówek lub stosować domowych terapie, tylko sięgnąć po telefon i umówić najbliższą możliwą wizytę u stomatologa.
Pamiętaj, że ból zęba wywołany przez:
- uszkodzony – pęknięty, złamany, ząb
- wysoką lub niską temperaturę
- gryzienie, nacisk i dotyk zęba
- zmiany próchnicowe
- odczuwalny po spożyciu słodkich pokarmów lub napojów
- lub zmienił barwę i różni się kolorem od pozostałych zębów
To jest najczęściej moment w którym doszło do zapalenia miazgi, a w konsekwencji braku podjęcia szybkiego leczenia kanałowego, infekcja będzie postępowała co doprowadzi jedynie do jeszcze większego bólu, opuchlizny i finalnie ekstrakcji chorego zęba!
Warto czekać? Absolutnie, NIE!
Dentyści podkreślają, że walka o każdy ząb jest na wagę złota, bo nawet najlepszy implant to jedynie bardzo dobra imitacja naszego naturalnego korzenia zęba.
Kiedy jeszcze wskazane jest leczenie kanałowe zębów?
Leczenie endodontyczne (kanałowe) jest wskazane również w przypadku obumarcia miazgi zęba, czego przyczyną, oprócz próchnicy, może też być uraz mechaniczny zęba (np: na skutek wypadku lub uderzenia zęba). W przypadkach zgorzeli miazgi lub zaawansowanych przypadków zapaleń tkanek otaczających wierzchołek korzenia zęba, leczenie kanałowe zębów będzie również dobrą alternatywą dla usunięcia zęba.
Zdarzają się sytuacje, kiedy ząb wymagający leczenia nie boli, a jedynym objawem jest zmiana barwy zęba na ciemniejszą. Pacjent może też dowiedzieć się o konieczności leczenia kanałowego po badaniu stomatologicznym lub wykonaniu specjalistycznego zdjęcia RTG, gdzie widoczne są zmiany w strukturze korzenia zęba.
Czym w takim razie jest leczenie kanałowe?
Leczenie kanałowe zęba, to leczenie nieodwracalnych zapaleń miazgi zęba, czyli nerwu i naczyń krwionośnych znajdujących się wewnątrz zęba. Miazga zęba zaatakowana przez bakterie obumiera, a bakterie przedostają się poza wierzchołek korzenia zęba i powodują stan zapalny kości dookoła korzenia.
Leczenie kanałowe wymaga staranności, doświadczenia w tej dziedzinie, oraz nowoczesnego, specjalistycznego sprzętu. Dzięki zastosowaniu w naszej Klinice unikalnych metod endodontycznych możliwe jest zachowanie zębów, które jeszcze niedawno musiałyby zostać usunięte. Obecnie korzystać możemy ze specjalistycznego sprzętu, są to m.in zaawansowane technicznie mikroskopy stomatologiczne, zapewniające idealną precyzję niemożliwą do osiągnięcia innymi metodami, możemy również precyzyjnie zmierzyć długość kanałów zębowych dzięki zastosowaniu elektronicznego endometru, czy też wykonać najwyższej jakości komputerowe zdjęcia rentgenowskie, ale o tym opowiemy już w kolejnym naszym artykule.
Przebieg leczenia kanałowego w Klinice Sypień
Możemy je podzielić na kilka etapów:
- Diagnostyka – wykonujemy RTG według zaleceń lekarza prowadzącego
- Opisujemy na podstawie diagnostyki przyczynę bólu oraz dobieramy odpowiednią metodę jej leczenia
- Znieczulamy naszego Pacjenta – dokładnie, dziś leczenie kanałowe jest praktycznie bezbolesne.
- Izolujemy miejsce zabiegowego koferdamem.
- Lekarz przystępuje do właściwego leczenia.
- Na samym końcu następuje kontrola RTG kanałów zębowych.
Czy leczenie kanałowe boli?
NIE, dziś taki zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu i komfortowych warunkach dla każdego naszego Pacjenta.
Zapraszamy Wszystkich Pacjentów, którzy odczuwają dolegliwości bólowe, nasz zespół zna doskonałe metody bezbolesnego leczenia!
Umów konsultacje już dziś!