Dzisiaj poruszymy podstawowy temat higieny jamy ustnej. Jak prawidłowo i skutecznie zadbać o zdrowie zębów? Ile razy dziennie należy je myć i na co warto zwracać uwagę?

Przygotowaliśmy 6 podstawowych zasad higieny jamy ustnej.

Zobacz czy stosujesz się do poniższych zasad, które pomagają w zachowaniu zdrowego uśmiechu.

Jeżeli interesują Cię bardziej szczegółowe informacje na temat higieny jamy ustnej to odsyłamy do wcześniejszych wpisów na naszym blogu: HIGIENA

1. Właściwa szczoteczka do zębów

Odpowiednio dobrana szczoteczka do zębów to podstawa, pomoże Ci ona w dokładnym wyczyszczeniu powierzchni zębów.

Do mycia zębów należy użyć zaleconej przez higienistkę stomatologiczną szczoteczki do zębów

Nasi eksperci najczęściej polecają szczoteczkę soniczną . Jest to jak dotąd najlepsza na rynku elektryczna szczoteczka do mycia zębów. Wytwarza ona drgania o częstotliwości dźwiękowej, które w naszej jamie ustnej w połączeniu z wodą i śliną tworzą chmurę bąbelków precyzyjnie docierających we wszystkie trudno dostępne dla zwykłej szczoteczki miejsca, usuwając płytkę i film bakteryjny.

2. Właściwa pasta do zębów

Przede wszystkim taka, która zawiera dwa bardzo istotne składniki: HydroXyapatyt i Xylitol.

Hydroxypapatyt odpowiada między innymi za remineralizacje szkliwa i ogranicza powstawanie nowych ognisk próchnicowych.

Xylitol zmniejsza ilość odkładającej się płytki bakteryjnej poprzez podnoszenie współczynnika pH w ustach, co mocno utrudnia rozwój bakterii próchnicowych.

Ważne jest także aby również starać się wybierać pasty, które nie zawierają mocno ściernych środków myjących.

3. Myj prawidłowo zęby przynajmniej 3 razy dziennie

Bardzo ważne jest staranne szczotkowanie zębów rano, po śniadaniu i wieczorem, po ostatnim posiłku, by usunąć płytkę nazębną – główną przyczynę próchnicy i chorób dziąseł. W miarę możliwości zęby powinno się szczotkować po każdym posiłku. Pamiętaj, że myjesz zęby po to, aby usunąć z ich powierzchni pozostałości po jedzeniu, przebarwienia po napojach i przede wszystkim bakterie.

Zęby należy myć ruchem wymiatającym, w ten sposób pozbywasz się wszystkich pozostałości i bakterii.  Myj każdy ząb osobno, od dziąsła aż po koronę (białą część wystającą ponad linią dziąsła). Ponadto myj zęby od strony zewnętrznej i wewnętrznej, a jeśli masz wątpliwości czy prawidłowo myjesz zęby, koniecznie poproś o poradę higienistkę stomatologiczną podczas kolejnej wizyty higienizacyjnej i kontrolnej.

4. Używaj nici dentystycznej

Warto pamiętać o tym, że szczoteczka nie zawsze dotrze do przestrzeni międzyzębowych, dlatego te należy oczyścić nicią dentystyczną. Pomoże Ci ona w dotarciu do szczelin i usunięciu z nich pozostałości. Jeśli tego nie zrobisz, pozostawione tam bakterie mogą powodować próchnicę.  Aby prawidłowo użyć nici dentystycznej owiń wokół środkowych palców około 40 cm nici, a następnie przy użyciu kciuków i palców wskazujących napnij kawałek. Tak przygotowany odcinek nici dentystycznej umieszczaj kolejno między zębami i łagodnymi ruchami przesuwaj ją w górę i dół.

5. Używaj płynu do płukania jamy ustnej

Równie ważnym etapem mycia zębów, jest użycie płynu do płukania ust. Pozwoli on na usunięcie pozostałości po jedzeniu i napojach z miejsc do których nie dotarliśmy ze szczoteczką i nicią dentystyczną.

6. Pamiętaj o zabiegach higienizacyjnych i wizytach kontrolnych w gabinecie stomatologicznym

Przynajmniej raz na pół roku każdy pacjent powinien zgłosić się na kontrolę stomatologiczną i profesjonalny zabieg higienizacyjny wykonywany w gabinecie stomatologicznych przez lekarza stomatologa lub higienistkę stomatologiczną.

Pamiętajmy, tylko dzięki regularnym kontrolom jesteśmy w stanie uniknąć pogłębienia się problemów dotyczących zdrowia całej jamy ustnej.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuje Czytaj więcej