Zanik kości szczęk – Co powoduje i jak powstrzymać?

Z czego wynika zanik kości szczęk?

Zanik kości szczęk według specjalistycznej nazwy to atrofia, która wynika z utraty uzębienia. Przy utracie nawet już pojedynczego zęba, mogą pojawić się zmiany w obrębie tkanki kostnej. Dzieje się tak, ponieważ siły panujące w okolicach jamy ustnej ulegają destabilizacji, co powoduje, że kość traci swoje naturalne obciążenie tkanki kostnej. Dlatego wolna przestrzeń, która pojawia się w jamie ustnej, po utracie zęba zaburza naturalne czynności. Należy pamiętać, żeby szybko podjąć leczenie, ponieważ zanik kości następuje bardzo szybko. W ciągu kilku miesięcy pojawia się zmniejszenie objętości kości, następnie ono w okresie około 6 miesięcy następuje do 60% odczuwalna i widoczna już̇ atrofia. W przypadku, gdy zanik kości szczęki się pojawi, będzie procesem trudnym do odwrócenia. Takie usługi świadczą stomatolodzy, w tym również my, czyli dentyści z pasją, którzy śmiało wykonają protetykę stomatologiczną i nie tylko.

Kobieta dentystka trzymająca w różowych rękawiczkach RTG szczęki zębów, na którym pokazuje pacjentce zmiany w obrębie jamy ustnej.

Co powoduje zanik kości?

Zanik kości najczęściej spowodowany jest brakiem przeprowadzonego leczenia oraz ze zbyt długim zwlekaniem z uzupełnienie szczęki sztucznym zębem na implancie. Zanik kości szczęki, który objawia się w obrębie jamy ustnej wewnętrznie, powoduje wiele nieprzyjemnych skutków także tych na zewnątrz twarzy np.:

  • Zmiana kształtu szczęki lub żuchwy
  • Dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego
    Duże braki zębowe powodują zaburzenia w wysokości zwarcia. Takie działanie powoduje dysfunkcję stawu skroniowo-żuchwowego, a to z kolei przyczynia się do nieprzyjemnych dolegliwości takich jak np.: choroba okluzyjna czy bóle głowy o charakterze migrenowym.
  • Estetyka wizualna wyglądu twarzy
    Zanik kości szczęk prowadzi do pogorszenia estetyki twarzy, co negatywnie wpływa na jakość życia. W wyniku zmiany kształtu owalu twarzy wywołanym przez zapadanie się policzków. Skutkiem tej czynności jest występowanie głębokich zmarszczek oraz bruzd.

Jak powstrzymać zanik kości szczęki?

Jednym z elementów powstrzymywania zaniku kości szczęki, jest jak najszybsze wykonanie zabiegu wszczepienia implantu, a następnie dostosowanie go do uzupełnienia protetycznego (korona, most). Zastosowanie implantu powoduje odpowiednie obciążenie kości, ponieważ wyróżnia się zdolnością do osseointegracji. W momencie zaniku kości szczęki zmienia się wygląd zewnętrzny twarzy. Wynika to z utraty fizjologicznej funkcji ściany policzkowej. Kształt szczęki oraz żuchwy ulega dysproporcji, co może powodować zapadanie się policzków, a także wysunięciem żuchwy do przodu. Podczas konsekwentnego działania zaniku kości co uniemożliwia wprowadzenie implantów w miejsce luki w uzębieniu. Konieczna jest odbudowa utraconej tkanki kostnej. Dostępne są 3 metody na przywrócenie funkcji fizjologicznych tkanki kostnej.

Sztuczna szczęka ukazująca wstawienie implantu w miejsce utraconych zębów.

Podniesienie dna zatoki szczękowej

Funkcją tego zabiegu jest przygotowanie do prawidłowego leczenia implantologicznego. Polega na kontrolowanym wytworzeniu nowej kości, substytut kości umieszczany jest w przestrzeni pod błoną w zatoce. Aby tego dokonać, stomatolodzy mają do dyspozycji dwie metody zamkniętą (dno zatoki nie wymaga otwarcia) lub otwartą (dno zatoki wymaga otwarcia).

Przeszczep kości

Przeszczep kości jest zabiegiem, który wymaga pobrania fragmentu kostnego z innego miejsca w ciele. Najczęściej pobiera się z jamy ustnej, gdy ubytki są niewielkie. W przypadku większych niedoborów pożądany fragment można nawet pobrać z talerza kości biodrowej. Uzyskany fragment kostny zostaje umieszczony w miejscu zanikającej tkanki. Zdarza się, że po wykonaniu zabiegu nie można od razu przystąpić do wszczepienia implantu, ponieważ proces gojenia się i zrastania trwa średnio około pół roku.

Odbudowa kości

Jest to zabieg regeneracji kości (augmentacja), w celu możliwości przeprowadzenia rekonstrukcji utraconego uzębienia na implantach. Polega na umieszczeniu w rekonstruowanym miejscu wszczepu kostnego, a następnie zabezpieczeniu go za pomocą błony zaporowej. Zadaniem błony zaporowej jest ochrona regenerowanego miejsca przed wrastaniem tkanek miękkich.

Podsumowanie w wielkim skrócie

Zanik kości szczęki wymaga szybkiej ingerencji leczenia stomatologicznego, w celu uniknięcia skutków. W momencie ekstrakcji zęba lub utraty większej ilości uzębienia należy niezwłocznie uzupełnić lukę sztucznym zębem. W przypadku wystąpienia już̇ zaniku kości szczeki są 3 metody na przywrócenie funkcji tkanki kostnej, dzięki którym będzie można wstawić ząb (sztuczny). Tak więc nic straconego, osoby których dopadła atrofia, mogą liczyć na pomoc gabinetu dentystycznego.

Udostępnij wpis:

Masz pytania?
Napisz do nas!

Facebook
Popularne wpisy

Higienizacja w NCS Sypień

W trosce o zdrowie i komfort jamy ustnej warto regularnie dbać o jej higienę. W Nowoczesnym Centrum Stomatologii Sypień zapewniamy pacjentom kompleksową opiekę, a regularne wizyty higieniczne są kluczowym elementem dbania o zdrowie zębów i dziąseł.

Czytaj więcej »
close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonimy do Ciebie!

    * Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych lub przekazany dalej.
    Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.
    Zostaw numer
    oddzwonimy!
    Rejestracja

      Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (.....) jedynie do kontaktu ze mną.