Plomba plombie nie równa

Masz plomby dentystyczne? Czy wiesz, że trzeba je wymieniać?

Plomby dentystyczne stosuje się w przypadku ubytku, urazu lub ukruszenia zęba. Jest to nic innego jak wypełnienie dentystyczne, którego celem jest zabezpieczenie zęba przed dostawaniem się do jego wnętrza bakterii, drobnoustrojów i resztek jedzenia. Plomby są też skuteczną walką z rozprzestrzenianiem się próchnicy, a jak wiemy to najczęstsza choroba zębów, której skutki mogą być ogromne i wpływają na ogólny stan zdrowia.

Należy pamiętać, że plomby mają swój okres żywotności.

Kiedy wymienić plombę?

Plomby powinno się wymieniać co 5-10 lat. Ich czas przydatności zależny jest od rodzaju materiału, z którego są wykonane oraz od indywidualnych uwarunkowań pacjenta, np. przyjmowania używek, leków, palenia papierosów, warunków genetycznych itp. Zazwyczaj nasz organizm wysyła sygnały, że coś jest nie tak. Te objawy powinny nas zaniepokoić i skłonić do wizyty u dentysty, na kontroli plomb: 

 • nadwrażliwość na zimne i gorące napoje oraz na słodkie jedzenie;
 • przebarwienia wokół wypełnienia;
 • wytarcie i uczucie dyskomfortu, np. w postaci ostrego brzegu zęba, który haczy język;
 • wykruszenie się kawałka wypełnienia;
 • wypadnięcie całości wypełnienia;
 • ból zęba;
 • posiadanie plomb amalgamatowych, tzw. “czarnych plomb”.

Niewymienianie plomb może prowadzić do próchnicy wtórnej, która tworzy się pod starym wypełnieniem. Nieleczona postępuje, co prowadzi do niszczenia twardych tkanek zęba. W kolejnym etapie wypełnienie przestaje być szczelne, w związku z tym, bakterie mogą swobodnie przedostawać się do wewnętrznych tkanek zęba. Skutkuje to długotrwałym procesem leczenia, a w zaawansowanych stadiach leczeniem endodontycznym, a nawet utratą zęba. 

Jednak wiele osób nadal posiada stare plomby i nie reaguje na objawy wysyłane przez organizm, które sugerują, że już czas umówić się na wizytę.

Jeśli Ty również masz takie plomby, powinieneś je wymienić.

Czy plomby amalgamatowe są złe?

Stosuje się je od XIX wieku, zrobione są ze stopu srebra, cyny, miedzi, cynku i rtęci. 

W Polsce od dawna w prywatnych gabinetach nie stosuje się tego rodzaju wypełnienia, jednak do tego roku było one refundowane na NFZ. Obecnie nie używa się plomb amalgamatowych, na pewno nie znajdziecie ich u nas. Jednak wielu pacjentów nadal je ma.

Głosy specjalistów są podzielone, czy wymieniać, czy zostawiać tzw. “czarne plomby”. Kontrowersje wokół tego tematu są duże. Niektórzy uważają, że rtęć zawarta w stopie plomby może powodować duże skutki uboczne i choroby. 

Zachęcamy do indywidualnej konsultacji w naszej klinice.

Co oferujemy w zamian?

W naszym gabinecie skutecznie pomożemy Wam pozbyć się starych wypełnień. Wypełniamy zęby materiałem światłoutwardzalnym, jest to najbardziej nowoczesne rozwiązanie, które jest skuteczne i dodatkowo wygląda bardzo estetycznie. Dbamy o wykorzystywanie jak najlepszych wypełnień i plomby, bo zdrowie pacjenta i estetyczny piękny uśmiech są dla nas najważniejsze. Im lepsze wypełnienie, tym rzadziej trzeba będzie je wymieniać. Wykonujemy zabiegi precyzyjnie przy użyciu mikroskopu, który pozwala na dokładne, skuteczne przeprowadzenie leczenia. Dzięki temu pacjent może cieszyć się zdrowiem i pięknym uśmiechem przez długie lata. 

Co zatem robić?

Nie bagatelizować oznak, że coś jest nie tak. Konieczne jest regularne sprawdzanie stanu swojego uzębienia i co się z tym łączy, stanu plomb. Próchnica jest niebezpieczną chorobą, nie dotyczy tylko zębów. Nieleczona wpływa negatywnie na ogólne zdrowie. Zepsuty ząb zatruwa organizm, co może prowadzić do chorób serca, układu pokarmowego, mózgu czy skóry.

Jeśli chcesz być zdrowy zacznij dbać o swoje zęby.

Nie jesteś pewny stanu zdrowia swojego uzębienia? Jeśli nie wiesz jakie plomby posiadasz i czy warto je wymienić – Umów się na wizytę!

Zadbamy o twoje zdrowie. 

Pozwól nam zająć się twoim uśmiechem i zaoszczędzić twoje pieniądze.

Skuteczne leczenie to mniej wizyt u dentysty w przyszłości.

Udostępnij wpis:

Masz pytania?
Napisz do nas!

Facebook
Popularne wpisy

Higienizacja w NCS Sypień

W trosce o zdrowie i komfort jamy ustnej warto regularnie dbać o jej higienę. W Nowoczesnym Centrum Stomatologii Sypień zapewniamy pacjentom kompleksową opiekę, a regularne wizyty higieniczne są kluczowym elementem dbania o zdrowie zębów i dziąseł.

Czytaj więcej »
close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonimy do Ciebie!

  * Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych lub przekazany dalej.
  Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.
  Zostaw numer
  oddzwonimy!
  Rejestracja

   Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (.....) jedynie do kontaktu ze mną.