Dlaczego należy kontrolować i dbać o plomby w zębach?

Zasadnicze pytanie, jaką plombę wybrać?

Zadaniem stomatologa jest zadbanie o zdrowie pacjenta. Jednakże stomatologia to również estetyka. Efekt pięknego estetycznego uśmiechu stał się nieodłącznym elementem leczenia zębów.

Przychodząc do gabinetu pacjent ma czuć się zaopiekowany oraz doinformowany, ponieważ oddaje się w ręce stomatologa i ważne jest aby czuł, że jego oczekiwania i potrzeby zostaną spełnione.

Jakie wybrać wypełnienie?

O tym decyduje dentysta. Wypełnienie ma chronić zęby i zapobiegać powstawaniu próchnicy wtórnej oraz wnikaniu resztek jedzenia i napojów do miazgi zęba. Zadaniem dentysty jest dobre przygotowanie zęba i szczelne jego zaplombowanie.

Dobór plomby zależy od kilku czynników:

 • grubości ścianek zęba
 • siły, która działa na ząb podczas gryzienia
 • umiejscowienia zęba.
 • wielkości i umiejscowienia ubytku
 • przeznaczenia wypełnienia (czasowe/trwałe).

Jakie są rodzaje wypełnień zębów, potocznie zwanych plombami?

Współczesne materiały są bardzo trwałe, odporne na ścieranie i nie powodują szkodliwych skutków ubocznych dla zdrowia pacjenta. Nie stosuje się już plomb amalgamatowych, chociaż nadal wielu pacjentów je posiada. 

Obecnie stosowane wypełnienia, można podzielić na podstawowe rodzaje: kompozytowe światłoutwardzalne i chemoutwardzalne, plomby porcelanowe oraz cementy glasjonomerowe. 

Plomby porcelanowe, stosuje się w przypadku dużego ubytku zęba, pozwalają odtworzyć kształt zęba.

Cementy glasjonomerowe wzbogaca się innymi materiałami i stosuje się w stomatologii, ortodoncji oraz protetyce. Wykorzystywane są zarówno do zebów mlecznych i stałych, do tymczasowego wypełnienia jak i do stałego. Jest kilka rodzajów cementów glasjonomerowych w zależności od potrzeb łączy się je z różnymi pierwiastkami. Zaleca się stosować je u osób podatnych na próchnicę, ponieważ zawierają fluor, który ma działanie przeciwpróchnicze.

Dlaczego kompozyty?

Kompozyty światłoutwardzalne to najbardziej popularne wypełnienie, zwane potocznie “białą plombą”. Jest pożądane przez pacjentów ze względu na estetyczny wygląd. Szeroka gama dostępnych kolorów kompozytów pozwala na dobranie odpowiedniego odcienia, które pasuje do zębów pacjenta i sprawia, że wypełnienie może być niewidoczne. Są to również szczelne wypełnienia, które zapobiegają dostawaniu się resztek jedzenia do miazgi zęba. Kompozyty światłoutrwaldzalne są trwalsze niż te chemioutrwaldzalne, które dodatkowo są mniej estetyczne, ze względu na ograniczoną ilość kolorów.

Dlaczego warto dbać o wypełnia/plomby i chodzić na systematyczne kontrole zębów do Sypień Stomatologia?

W naszej klinice dbamy o naszych  Pacjentów holistycznie, czyli zawsze każde leczenie rozpatrujemy pod każdym możliwym kątem.

Gwarantujemy naszym Pacjentom, że otrzymując informacje o swoim stanie uzębienia, przedstawiamy najlepsze rozwiązania.

Posiadamy nowoczesny sprzęt, który pozwala precyzyjnie ocenić i wyleczyć każdego zęba.

Materiały, które stosujemy są trwałe, nie ma dożywotnich plomb, ale odpowiednio dobrane pozwalają cieszyć się zdrowiem do 8 lat! W zależności od potrzeb dobierzemy odpowiednie wypełnienie, które będzie nie tylko chroniło przed próchnicą i pogorszeniem stanu zdrowia, ale również zachowa naturalny uśmiech i kolor zębów.

Do zakładania wypełnień używamy mikroskopów, bo tylko pod dużym powiększeniem jesteśmy w stanie idealnie zamknąć wszystkie przestrzenie, tak aby resztki pokarmów, płyny nie miały szans na penetrację zęba co by mogło doprowadzić do rozwoju próchnicy oraz utraty zęba. 

Dlatego tak ważne jest doświadczenie i sprzęt na jakim operuje lekarz stomatolog oraz regularne wizyty na fotelu dentystycznym, dzięki temu jesteśmy w stanie błyskawicznie zareagować i pomóc Państwu jeszcze na początkowym etapie rozwoju próchnicy!

Chcesz otrzymać naturalnie piękny uśmiech? 

Nasze leczenie pozwoli cieszyć się pięknym zdrowym uśmiechem przez kilka lat. 

Masz prawo nie wiedzieć jaką plombę wybrać, jesteśmy tu dla Ciebie, aby nasz wiedza i doświadczenie zdecydowały, jak najlepiej dla Twojego zdrowia i uśmiechu.

Pozwól nam zadbać o Ciebie.

Poznaj również nasz poprzedni wpis Plomba plombie nie równa.

Zapraszamy do kontaktu z nasza recepcją, na pewno pomożemy osiągnąć niesamowite efekty w postaci Twojego szerokiego uśmiechu!

 

Udostępnij wpis:

Masz pytania?
Napisz do nas!

Facebook
Popularne wpisy

Higienizacja w NCS Sypień

W trosce o zdrowie i komfort jamy ustnej warto regularnie dbać o jej higienę. W Nowoczesnym Centrum Stomatologii Sypień zapewniamy pacjentom kompleksową opiekę, a regularne wizyty higieniczne są kluczowym elementem dbania o zdrowie zębów i dziąseł.

Czytaj więcej »
close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonimy do Ciebie!

  * Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych lub przekazany dalej.
  Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.
  Zostaw numer
  oddzwonimy!
  Rejestracja

   Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (.....) jedynie do kontaktu ze mną.