Dlaczego bulimia niszczy zęby a rola dentysty?

Problemy z zębami wywołane bulimią, która ma destrukcyjny wpływ na kondycję uzębienia to tzw. zęby bulimiczki.
Bulimia to przewlekłe zaburzenie odżywania, w którym występują regularne epizody kompulsywnego objadania się w krótkim odcinku czasu. Po zakończeniu przyjmowania posiłków następuje reakcja zwrotna, czyli zachowania kompensacyjne np.: wywołanie wymiotów, zażywanie środków przeczyszczających i moczopędnych, obsesyjna głodówka czy nadmierna aktywność fizyczna. Dlatego bulimia, przyczynia się do pogorszenia stanu zdrowia wielu organów, w tym również wpływa na zdrowie jamy ustnej. Najczęściej występującymi skutkami bulimii to przede wszystkim braki w uzębieniu, niedobory pokarmowe, nieregularne miesiączki, uszkodzenie szkliwa, zmęczenie, ospałość, apatia, kamień nazębny, zgaga i podrażnienia przełyku. Wiele powikłań dzieje się w obrębie jamy ustnej, dlatego dobry stomatolog może wcześniej wykryć bulimie i pomóc w walce ze skutkami.

Teenage bulimic girl vomiting in the bathroom

Jak bulimia powoduje problemy z zębami?

U osób chorych na bulimię, zachowanie kompensacyjne, jakim głównie jest wywoływanie wymiotów, powoduje przedostanie się do jamy ustnej kwasu żołądkowego. Takie działanie niszczy szkliwo i doprowadza do powstawania ubytków nazębnych. Do kwasowej erozji szkliwa dochodzi w momencie, gdy zęby wielokrotnie wystawione są na działanie wymiocin. Oznacza to utratę tkanek twardych szkliwa oraz odsłonięcie miazgi co powoduje ból i wrażliwość. Dodatkowo u osób chorych na bulimię, gdy pojawia się epizod „wilczej głodówki”, następuje proces objadania się w produkty bogate w cukier. Węglowodany sprzyjają w rozwoju próchnicy i kamienia nazębnego tworząc braki w uzębieniu. W początkach bulimii, skutki widoczne w uzębieniach są niewielkie. Najpierw zaczną żółknąć a z czasem przy częstszej ekspozycji na kwasy, pojawią się bardziej widoczne problemy z uzębieniem.

Deformacja zębów

Do deformacji zębów oprócz wyżej wymienionych czynników, może również prowadzić kwaśne pH. Osoby, które zmagają się z bulimią, praktykują spożywanie litrami napojów gazowanych. Wszystko po to, aby wypełnić żołądek lub sprowokować wymioty. Zawarte w napojach kwaśne pH i duża ilość cukrów, powoduje uszkodzenia, które ostatecznie deformują zęby.

Refluks żołądkowo-przełykowy

Choroba refluksowa przełyku towarzyszy osobom chorym na bulimie, nawet podczas snu. Jest to zespół dolegliwości, spowodowanych cofaniem się pokarmu z żołądka do przełyku. W trakcie refluksu do gardła wracają wytworzone w żołądku kwasy i enzymy trawienne. Może powodować zgagę, nadwrażliwość oraz obniżyć pH. Co sprzyja erozji szkliwa w tym deformacji.

Stany zapalne dziąseł

Bulimia i związana z nią głodówka oraz przyjmowanie leków eliminujących łaknienie — powoduje zapalenie przyzębia. Dlaczego tak się dzieje? Organizm w procesie zagłodzenia jest niedożywiony. W związku, z czym ograniczone zostaje dostarczanie składników odżywczych, a także zmniejsza się produkcja śliny. Jak wiadomo, ślina odgrywa znaczącą rolę w zapobieganiu próchnicy zębów — usuwa płytkę bakteryjną i czyści zęby. Zmniejszenie wydzielania śliny skutkuje nie tylko próchnicą, ale także suchością, co w dalszej konsekwencji może prowadzić do zapalenia dziąseł.

Jak bulimię rozpoznaje dentysta?

Wiedząc, jak powstają problemy z zębami spowodowane bulimią. Dobry stomatolog po zajrzeniu w jamę ustną, powinien zobaczyć charakterystyczne skutki bulimii takie jak:

  • Zaawansowana erozja tkanki zębowej
  • Owrzodzenia i nadżerki błony śluzowe
  • Przebarwienia zębów – charakterystyczny żółty kolor
  • Utrata szkliwa, cieńsze i bardziej transparentne zęby
  • Intensywny ból przy każdym bodźcu u dentysty
  • Przesuszenie oraz pękanie warg i okolic

Problemy z zębami – w czym może pomóc dentysta?

Oprócz rozpoznania zaburzenia, stomatolog również wspiera podczas całego procesu leczenia. Tak osoby, które cierpią na bulimię lub zmagały się z chorobą. Oprócz psychiatry i terapeuty powinny być również pod stałą opieką dentysty. Dlaczego? Aby uniknąć dalszych konsekwencji zaburzenia.

Leczenie uzębienia

Na skuteczność wyleczenia zębów, wpływa wiele czynników. Wszystko zależy od stopnia zaawansowania uszkodzenia oraz czasu trwania objawów. Na efektywność również oddziałuje kompleksowe leczenie. Co to oznacza? Do procesu walki z bulimią, powinni być włączeni specjaliści oraz rodzina. Takie działanie przede wszystkim pomaga pacjentowi oraz usprawnia proces leczenia uzębienia.
Stomatolog może wyleczyć ubytki spowodowane próchnicą, jak i również dolegliwości. Usunie kamień nazębny lub wymieni wypełnienia. W przypadku sytuacji poważnych przeprowadzi leczenie kanałowe lub ekstrakcję zębów.

Poprawa samopoczucia – estetyka zębów

Osoba cierpiąca na bulimie lub która miała styczność z tym zaburzeniem, często ma problemy z samoakceptacją. Wyniszczone lub usunięte przez chorobę zęby, mogą być źródłem braku akceptacji. Stomatolog więc może znów zadbać o piękny uśmiech pacjenta. Jak to zrobi? Jeżeli była możliwość wyleczenia uzębienia to dentysta, może podjąć się zabiegu czyszczenia zębów, nie mylić z wybielaniem zębów (niewskazane). Przy mocnych defektach estetycznych, zalecana jest odbudowa korony zęba, poprzez zastosowanie licówek lub koron pełnoceramicznych. W przypadku ekstrakcji można uzupełnić brak, za pomocą wstawienia sztucznego zęba np.: implant.

Przedstawienie zaleceń, aby zmniejszyć dalsze problemy z zębami

Podczas trwania leczenia bulimii, stomatolog przedstawi zalecenia dotyczące minimalizacji dalszych problemów z zębami. Wszystkie te działania można wykonać w zaciszu domowym podczas pielęgnacji zębów czy spożywania posiłków.

Udostępnij wpis:

Masz pytania?
Napisz do nas!

Facebook
Popularne wpisy

Higienizacja w NCS Sypień

W trosce o zdrowie i komfort jamy ustnej warto regularnie dbać o jej higienę. W Nowoczesnym Centrum Stomatologii Sypień zapewniamy pacjentom kompleksową opiekę, a regularne wizyty higieniczne są kluczowym elementem dbania o zdrowie zębów i dziąseł.

Czytaj więcej »
close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonimy do Ciebie!

    * Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych lub przekazany dalej.
    Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.
    Zostaw numer
    oddzwonimy!
    Rejestracja

      Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (.....) jedynie do kontaktu ze mną.