DENTOFOBIA – strach przed dentystą

 

Dentofobia, czyli paniczny strach przed wizytą i leczeniem u dentysty, pojawia się zarówno u dzieci jak i dorosłych, dotyka w podobnym stopniu kobiet i mężczyzn.

Naukowcy twierdzą, że bardziej niż dentysty boimy się już tylko wysokości i pająków.

Ze statystyk wynika, że 46% Polaków boi się dentysty. Powodem dentofobii są traumy szkolnych gabinetów, rodzice przenoszący lęki na dzieci i niewiedza pacjenta, dla którego dentysta to wciąż rzeźnik z kleszczami. Boimy się wszystkiego od bólu po zapach gabinetu.

Skutki lęków Polaków przed dentysta są zastraszające. Aż 98% dorosłych ma próchnicę, a tylko 13% sześciolatków ma zdrowe zęby.

W gabinecie staramy się zwiększać świadomość Pacjentów na temat nowoczesnych i bezbolesnych metod leczenia stomatologicznego, minimalizujących stres, wskazywać sposoby walki z traumą stomatologiczną oraz lękiem przed wizytą u dentysty.

 

Jakie objawy mogą sugerować dentofobię?

 

Dentofobia jest poważnym problemem, bowiem sprawia, że unikamy regularnych wizyt u stomatologa, w rezultacie czego leczenie podejmujemy dopiero, gdy sytuacja jest już naprawdę poważna. Wiąże się to z wdrożeniem leczenia bardziej inwazyjnego, czasochłonnego i kosztownego. Często też kończy się koniecznością usunięcia zęba, którego stan jest tak poważny, że nie ma już szansy na wyleczenie.

Charakterystycznym objawem jest wieloletnie unikanie kontroli stomatologicznych, częste odwoływanie już umówionej wizyty bez konkretnego powodu lub odkładanie jej do ostatniego momentu. Pacjenci z dentofobią często zgłaszają się do dentysty bardzo późno, zwykle zmusza ich do tego ból zęba, którego nie da się już opanować środkami farmakologicznymi.

Fobie dentystyczne mogą być spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak odruch wymiotny, problemy z zaufaniem lub strach przed igłami. Ludzie z fobiami dentystycznymi wymieniają również strach przed bólem, bezradnością i / lub zakłopotanie z powodu swojego strachu.

 

Do powstania DENTOFOBII przyczyniać się mogą:

 

 • ból podczas poprzednich wizyt u dentysty, Pacjenci często podają, że znieczulenie nie było wystarczająco skuteczne
 • nieprawidłowa postawa i podejście lekarza dentysty oraz personelu medycznego do leczenia, brak uwzględnienia pozycji Pacjenta w procesie leczenia, bezsilność i niemoc
 • niepowodzenie wcześniej przeprowadzanego leczenia
 • opowieści znajomych o negatywnych przeżyciach podczas leczenia stomatologicznego, w tym także informacje krążące w sieci

 

Jakie mogą być skutki „nieleczonej” dentofobii?

 

Niektóre osoby z fobią dentystyczną są w stanie odkładać rutynowe wizyty dentystyczne przez lata lub nawet dekady. Chory może cierpieć na niewiarygodny ból spowodowany infekcjami dziąseł, złamanymi zębami i innymi, jednak pomimo dyskomfortu i złego samopoczucia robi wszystko, aby uniknąć wizyty u dentysty.

Osoby cierpiące na dentofobię mogą również doświadczać problemów innych niż stomatologiczne, np. związanych ze stresem zlokalizowanym w innych częściach ciała, takich jak sztywność mięśni szyi lub pleców.

 

Lękowi temu towarzyszą objawy typowe dla fobii, czyli

 • drżenie mięśni
 • zaburzenia trawienia
 • nadmierne pocenie się
 • przyspieszone bicie serca itd.

 

Dentofobia (lęk przed dentystą) – skutki

Unikanie wizyt kontrolnych u dentysty może skutkować rozwijającymi się poważnymi infekcjami jamy ustnej, próchnicy oraz chorób dziąseł i przyzębia.

Osoby cierpiące na dentofobię często borykają się z problemem nieświeżego oddechu, mimo przestrzegania domowych zasad higieny jamy ustnej. Jest to spowodowane nieusuwanym kamieniem nazębnym oraz pogłębiającą się próchnicą. Nieleczona próchnica prowadzi do bolesnych stanów zapalnych.

Zmiana wyglądu i stanu zębów może być skutkiem powstawania kompleksów. Z tego powodu osoby te rzadziej się uśmiechają, gdyż wstydzą się wyglądu swoich zębów. W skrajnych przypadkach zdarza się, że zęby są na tyle zniszczone, że zaczynają się kruszyć, a nawet wypadać!

 

Jak walczyć z dentofobią

 

 

Rozwiązanie problemu leży w psychice pacjenta. Strach przed leczeniem zębów zwykle jest nieuzasadniony i mocno wyolbrzymiony. Pacjenci, którym udało się go pokonać najczęściej nie mogą sobie wybaczyć, że zwlekali tak długo. Współczesna stomatologia pozwala właściwie całkowicie wyeliminować bodźce bólowe.

Zacznij działać

Przezwyciężenie dentofobii nie jest prostym zadaniem,  polecamy kilka metod, które mogą Ci w tym jakoś pomóc:

1. Aby pozbyć się panicznego strachu przed dentystą, najlepszym rozwiązaniem jest zbudowanie dobrej relacji z lekarzem. Warto zatem opowiedzieć stomatologowi o swoich obawach i negatywnych przeżyciach. Ten z pewnością dobierze metodę leczenia do naszych potrzeb i zniweluje uczucie bólu i niepewności do minimum.

2. Warto korzystać z nowoczesnych metod leczenia, dzięki którym zabieg stanie się znacznie bardziej komfortowy. Należy pamiętać, że nowoczesne metody znieczulania są bardzo delikatne. Prawidłowo zaaplikowane znieczulenie nie boli, a także pozwala na wyeliminowanie bólu podczas trwania całego zabiegu.

3. Unikaj kontaktów, które tylko podsycą Twoje obawy. Przede wszystkim nie rozmawiaj o zabiegach stomatologicznych z osobami, które same cierpią na dentofobię. Nie czytaj również wpisów na dentystycznych forach, na których internauci dzielą się swoimi bolesnymi przeżyciami. Przerażające opisy nieudanych zabiegów tylko zniechęcą Cię i wystraszą.

4. Jeśli możesz, poproś zaufaną osobę, aby towarzyszyła Ci podczas kilku pierwszych wizyt. Obecność innej osoby będzie działać motywująco i spowoduje, że nie uciekniesz sprzed drzwi gabinetu.

5. Uwierz, że najtrudniejszy dla Ciebie jest ten pierwszy krok i pierwsza wizyta, a strach ma wielkie oczy. W Centrum Braci Sypień zapomnisz co to strach przed dentystą i  z uśmiechem będziesz przychodził na każdą kolejną wizytę.

Wyspecjalizowany w Centrum Implantologii i Stomatologii Sypień zespół  każdego dnia dba o to, by pacjenci na fotelach dentystycznych czuli się bezpiecznie i komfortowo. Nowoczesne wyposażenie, doświadczenie i życzliwy stosunek do pacjenta zwykle wystarcza, aby leczenie przebiegało bez nadmiernego stresu i napięcia.

 

NAJNOWSZE WPISY

ARCHIWA

KATEGORIE

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Instagram

 • #stomatolog #stomatology #skanerwewnatrzustny #dentysta #dentist #dentistry #implants #implanty #implantologia #photoshoot #implantology #dental #dentalart #dentista #teeth #tooth #photooftheday #clinicstomatology #sypieństomatologia #photography #asystentkastomatologiczna #stomatologiaestetyczna #zęby #leczeniestomatologiczne #mikroskop #microscopes
 • Uśmiech łączy ludzi 👨‍❤️‍💋‍👨❤️
"Wszyscy uśmiechają się w tym samym języku . Tylko uśmiech jest jednakowy na całym świecie 😊. Możesz się uśmiechnąć po angielsku, a będzie to znaczyło dokładnie to samo w Tajlandii. ‼️" Olivia Goldsmith
#stomatolog #stomatology #skanerwewnatrzustny #dentysta #dentist #dentistry #implants #implanty #implantologia #photoshoot #implantology #dental #dentalart #dentista #teeth #tooth #photooftheday #clinicstomatology #sypieństomatologia #photography #asystentkastomatologiczna #stomatologiaestetyczna #zęby #leczeniestomatologiczne #mikroskop #microscopes
 • Piękny uśmiech podstawą sukcesu 🔥 #stomatolog #stomatology #skanerwewnatrzustny #dentysta #dentist #dentistry #implants #implanty #implantologia #photoshoot #implantology #dental #dentalart #dentista #teeth #tooth #photooftheday #clinicstomatology #sypieństomatologia #photography #asystentkastomatologiczna #stomatologiaestetyczna #zęby #leczeniestomatologiczne #mikroskop #microscopes @grabowskamodels
 • Higiena jamy ustnej to podstawa, na zdjęciu Amelia @koc.amelia, Finalistka Miss Polski Nastolatek 2019 📸❤️ #stomatolog #stomatology #skanerwewnatrzustny #dentysta #dentist #dentistry #implants #implanty #implantologia #photoshoot #implantology #dental #dentalart #dentista #teeth #tooth #photooftheday #clinicstomatology #sypieństomatologia #photography #asystentkastomatologiczna #stomatologiaestetyczna #zęby #leczeniestomatologiczne #mikroskop #microscopes @grabowskamodels
 • Zadowolony Pacjent to nasz cel ❤️😍#stomatolog #stomatology #skanerwewnatrzustny #dentysta #dentist #dentistry #implants #implanty #implantologia #photoshoot #implantology #dental #dentalart #dentista #teeth #tooth #photooftheday #clinicstomatology #sypieństomatologia #photography #asystentkastomatologiczna #stomatologiaestetyczna #zęby #leczeniestomatologiczne #mikroskop #microscopes
 • Profilaktyka stomatologiczna - lepiej zapobiegać niż leczyć #stomatolog #stomatology #skanerwewnatrzustny #dentysta #dentist #dentistry #implants #implanty #implantologia #photoshoot #implantology #dental #dentalart #dentista #teeth #tooth #photooftheday #clinicstomatology #sypieństomatologia #photography #asystentkastomatologiczna #stomatologiaestetyczna #zęby #leczeniestomatologiczne #mikroskop #microscopes
 • DENTOFOBIA jest poważnym problemem ‼️ Sprawia, że unikamy regularnych wizyt u stomatologa, w rezultacie czego leczenie podejmujemy dopiero, gdy sytuacja jest już naprawdę poważna. 😱
Wiąże się to z wdrożeniem leczenia bardziej inwazyjnego, czasochłonnego i kosztownego. Często też kończy się koniecznością usunięcia zęba 😰, którego stan jest tak poważny, że nie ma już szansy na wyleczenie ‼️ Wyspecjalizowany w Centrum Implantologii i Stomatologii zespół stomatologów Estetycznej Sypień każdego dnia dba o to, by pacjenci na fotelach dentystycznych czuli się bezpiecznie i komfortowo 💪. Nowoczesne wyposażenie, doświadczenie i życzliwy stosunek do pacjenta zwykle wystarcza, aby leczenie przebiegało bez nadmiernego stresu i napięcia 👌. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat DENTOFOBII, zapraszamy na naszego BLOGA 👉 https://sypien.pl/dentofobia-strach-przed-dentysta/ Dentofobia Sypien Stomatologia💪#stomatolog #stomatology #skanerwewnatrzustny #dentysta #dentist #dentistry #implants #implanty #implantologia #photoshoot #implantology #dental #dentalart #dentista #teeth #tooth #photooftheday #clinicstomatology #sypieństomatologia #photography #asystentkastomatologiczna #stomatologiaestetyczna #zęby #leczeniestomatologiczne #mikroskop #microscopes
 • Skaner Wewnątrzustny 🔥 - Cyfrowy Wycisk🔥 - Rewolucja w Stomatologii 🔥 Nowoczesne technologie grono wyszkolonych ekspertów 👉Sypien Stomatologia💪#stomatolog #stomatology #skanerwewnatrzustny #dentysta #dentist #dentistry #implants #implanty #implantologia #photoshoot #implantology #dental #dentalart #dentista #teeth #tooth #photooftheday #clinicstomatology #sypieństomatologia #photography #asystentkastomatologiczna #stomatologiaestetyczna #zęby #leczeniestomatologiczne #mikroskop #microscopes
 • Sypień Stomatologia to Tradycja, Rodzinna Atmosfera i Zamiłowanie do Stomatologii.🔥
Drodzy Pacjenci 😊 
W związku z ułatwieniem kontaktu z nami uruchomiliśmy dwa podobne do siebie numery telefonów 👉(+48) 338 227133 📞
👉(+48) 730 227133 📞 Jesteśmy Kliniką z tradycją dlatego też stacjonarny numer telefonu (+48) 338 227133 towarzyszy nam od ponad 30 lat. Zmieniliśmy również numer komórki na podobnie brzmiący (+48) 730 227133 do stacjonarnego. 
Dzięki temu obydwa numery są teraz łatwe do zapamiętania. Chcesz odmienić swój uśmiech ? umówić się na wizytę ? masz jakieś pytania ? zapraszamy do kontaktu telefonicznego z recepcją ‼️ Na zdjęciu nasza wspaniała recepcjonistka Madzia 🤩 Jednocześnie informujemy, że w dniach 20.06, 21.06 (czwartek i piątek) Nasza Klinika będzie nieczynna. Wracamy 24.06 w poniedziałek 💪 --------------------
z: Magdalena Ślezińska, Grzegorz Moskal Fotografia
#stomatolog #stomatology #skanerwewnatrzustny #dentysta #dentist #dentistry #implants #implanty #implantologia #photoshoot #implantology #dental #dentalart #dentista #teeth #tooth #photooftheday #clinicstomatology #sypieństomatologia #photography #asystentkastomatologiczna #stomatologiaestetyczna #zęby #leczeniestomatologiczne #mikroskop #microscope

TAGI

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuje Czytaj więcej