Dlaczego należy leczyć zęby mleczne

Wśród wielu Rodziców panuje błędne przekonanie, iż zębów mlecznych nie trzeba leczyć, bo przecież i tak wypadną.

Według danych Ogólnopolskiego Monitoringu Zdrowia Jamy Ustnej aż 85 proc. 6-latków ma dziś próchnicę o różnym stopniu zaawansowania. To jeden z najgorszych wskaźników w Europie. Regularne wizyty u dentysty z 3, 4 czy 5-latkiem deklaruje dziś zaledwie 39 proc. rodziców. Aż 57 proc. rodziców przyznaje wprost, że nie leczy swoim dzieciom zębów mlecznych.

Szczególnie niebezpieczna jest sytuacja, gdy nieleczone zęby mleczne sąsiadują w jamie ustnej z zębami stałymi. Próchnica jest chorobą zakaźną. Nie można wychodzić z założenia, że problem ten zniknie razem z wypadającymi mleczakami. Zakażenie może w łatwy sposób przenieść się na rosnące zęby stałe.

Należy pamiętać, że próchnica to choroba zakaźna, która z mleczaków może przenieść się na zęby stałe dziecka.

Ten argument rzadko jednak trafia do rodziców. Aż 87 % jest zdania, że próchnica mleczaków to problem, który rozwiązuje się sam wraz z wypadnięciem zębów. Świadomość skutków ubocznych jest wciąż zbyt mała. Tymczasem próchnica zębów mlecznych może:
zaburzać u dziecka proces żucia, przyczyniając się np. do częstych bólów brzucha, biegunek i niestrawności

  • obecność bakteryjnych ognisk w jamie ustnej może powodować także nawracające infekcje górnych dróg oddechowych, schorzenia sercowo-naczyniowe, stany zapalne nerek, a nawet zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych
  • zaburzać rozwój kości szczęk, przyczynić się do rozwoju wad zgryzu, a także zaburzyć wyżynanie się zębów stałych
  • znaczna ilość bakterii w jamie ustnej może powodować także stany zapalne błony śluzowej oraz zapalenie dziąseł

Zęby mleczne odgrywają zasadniczą rolę w rozwoju prawidłowego zgryzu

Zęby mleczne utrzymują miejsce dla wyrzynających się zębów stałych oraz stanowią dla nich swoisty drogowskaz, punkt odniesienia. Przedwczesna utrata mleczaka (na przykład z powodu rozwoju próchnicy) może mieć negatywny wpływ na zęby stałe. Ząb stały może wyrznąć się wcześniej lub z opóźnieniem, przyczyniając się do zaburzeń ortodontycznych.
W przypadku zbyt szybkiej utraty zębów mlecznych może wystąpić znaczne upośledzenie funkcji żucia, co niekorzystnie oddziałuje na rozwój kości i mięśni twarzy Dziecka. Zatem konsekwencje lekceważenia chorób związanych z uzębieniem mlecznym mogą być naprawdę poważne!

O zęby mleczne należy dbać od wczesnego dzieciństwa. Na początku to rodzice muszą pamiętać o higienie jamy ustnej swojej pociechy oraz wyrabiać w niej nawyk regularnego mycia zębów. Na rynku dostępny jest szereg akcesoriów i past przeznaczonych dla dzieci, które pomagają zadbać o odpowiednią ochronę ich zębów.

Podsumowując, dlaczego należy dbać i leczyć zęby mleczne:

  • próchnica zębów mlecznych przenosi się na zęby stałe;
  • zła kondycja zębów mlecznych może przyczyniać się do rozwoju wad zgryzu;
  • przedwczesna utrata zębów mlecznych upośledza funkcje żucia i wpływa niekorzystnie na rozwój kości i mięśni twarzy;
  • chore zęby mleczne powodują dyskomfort i ból u Dziecka;
  • nieestetyczny uśmiech, zwłaszcza u nieco starszych Dzieci, może negatywnie wpływać na relacje z rówieśnikami.
Udostępnij wpis:

Masz pytania?
Napisz do nas!

Facebook
Popularne wpisy

Higienizacja w NCS Sypień

W trosce o zdrowie i komfort jamy ustnej warto regularnie dbać o jej higienę. W Nowoczesnym Centrum Stomatologii Sypień zapewniamy pacjentom kompleksową opiekę, a regularne wizyty higieniczne są kluczowym elementem dbania o zdrowie zębów i dziąseł.

Czytaj więcej »
close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonimy do Ciebie!

    * Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych lub przekazany dalej.
    Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.
    Zostaw numer
    oddzwonimy!
    Rejestracja

      Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (.....) jedynie do kontaktu ze mną.