Choroba okluzyjna – CHOROBA KTÓRA GROZI UTRATĄ ZĘBÓW.

Choroba okluzyjna – dysfunkcja narządu żucia.

NIEPRAWIDŁOWY ZGRYZ ? Problemy leczone przez dentystów to nie tylko ubytki próchnicowe, nie chodzi tu o proste zęby.

Nie wystarczy „tylko” biały uśmiech.

lek. med. stom. Tomasz Sypień, lek. stom. Michał Sypień

Prawidłowe ułożenie górnych i dolnych zębów oraz ich właściwe i symetryczne kontaktowanie się na całej powierzchni to warunki ładnego uśmiechu, ale i potwierdzenie braku anatomicznych anomalii. Jednak nie każdy z naszych pacjentów jest w tak komfortowej sytuacji. Nieprawidłowości związane z okluzją – zgryzem, są przyczyną wielu stomatologicznych, i nie tylko, problemów. Czym jest choroba okluzyjna? Czy jest trudna w diagnostyce? Jak się ją leczy? –  oto wyjaśnienie ekspertów z Centrum Stomatologii SYPIEŃ.

Tematyka leczenia choroby okluzyjnej, inaczej zwanej dysfunkcją narządu żucia, to temat dość stary w stomatologii, choć bez wątpienia można stwierdzić, że niewielu specjalistów zajmuje się nim w kwestii rozpoznania, diagnostyki i leczenia. Często utrwalając problemy zrobionymi przez siebie nowymi uzupełnieniami protetycznymi lub szynami relaksacyjno – terapeutycznymi.

Czym jest choroba okluzyjna?

W stomatologii mianem okluzji określa się sposób stykania się zębów górnych z dolnymi, również bardzo ważne jest ułożenie stawów skroniowo-żuchwowego wraz z prawidłowym napięciem mięśni. Wszelkie zaburzenia w okluzji skutkować mogą chorobą okluzyjną objawiającą się między innymi ścieraniem zębów, nieprawidłową pracą stawów skroniowo- żuchwowych oraz nadmiernym naprężeniem, bólem i przerostem mięśni biorących udział w żuciu. Gdy dochodzi do choroby okluzyjnej, mamy do czynienia z poważnym problemem stomatologicznym, który nieleczony, może doprowadzić nawet do utraty zębów. Warto też wiedzieć, że choroba okluzyjna jest częstszym czynnikiem powodującym utratę zębów niż próchnica. Czy w postaci złamań, pęknięć pojedynczych zębów czy mocnego skracania się całych łuków zębowych.

Leczenie zaburzeń okluzji to specjalistyczna dziedzina stomatologiczna, którą zajmujemy się w Stomatologii Sypień pogłębiając stale wiedzę jej dotyczącą na licznych szkoleniach szczególnie poza granicami kraju. Rozpoznanie, diagnozowanie oraz leczenie tej choroby wymaga dużej wiedzy i doświadczenia z zakresu okluzji. Schematy postępowania wyznaczane są między innymi przez odwiedzane przez nas ośrodki:

Kois Center oraz Dawson Academy.

Na co zwrócić uwagę? Objawami, które powinny wzbudzić Twój niepokój są:

− ścieranie się zębów – skracanie ich (zauważone w czasie krótszym niż 5 lat)

− pojawianie się szpar miedzy zębami lub przeciwnie – stłoczeń, nachodzenie na siebie zębów

− wrażenie ślizgania lub cofania żuchwy podczas zwierania zębów

− nadwrażliwość zębów

− ból zębów przy nagryzaniu

− ubytki. klinowe (przyszyjkowe) – wypadające wypełnienia

− obniżanie się dziąseł – recesje

− nadmierne napięcie mięśni żucia  lub ból zęba po obudzeniu

− poranne bóle głowy, bóle niewiadomego pochodzenia.

− wrażenie zaciskania zębów bez powodu

− stałe odczuwanie obecności uzębienia

Niestety wszystkie te objawy sugerujące nieprawidłowe funkcjonowanie mogą być powodowane przez różne schorzenia dotyczące narządu żucia. Część z nich jesteśmy w stanie skutecznie leczyć przyczynowo. Dla części stosujemy tylko leczenie ochronne, minimalizujące uszkodzenia uzębienia. Wielokrotnie pacjenci mają diagnozowane zaburzenia na które nie chorują. Jednym z takich schorzeń często ostatnio stwierdzanym jest bruksizm. Jest to patologiczne zgrzytanie zębami podczas snu o podłożu neurologicznym. Leczenie polega na stosowaniu szyn ochronnych na uzębienie oraz stosowaniu odpowiednich leków. Jesteśmy w stanie zabezpieczyć zęby przed większymi uszkodzeniami.

Jednak większość pacjentów z tymi objawami cierpi na problemy które można wyleczyć. Nie maja oni bruksizmu tylko zaburzenia dotyczące kontaktu pomiędzy zębami czyli tak zwaną okluzją.

Pacjenci ci przechodzą w naszej klinice szczegółową diagnostykę czynnościową narządu żucia. W jej skład wchodzi drobiazgowa ankieta dotycząca ogólnych problemów zdrowotnych oraz konkretnie dotyczących uzębienia. Dokładny i sprofilowany wywiad medyczny i stomatologiczny jest wymagany przy interdyscyplinarnym podejściu do pacjenta – konieczne jest badanie stawów skroniowo-żuchwowych, przyzębia, stanu biomechanicznego uzębienia oraz uzupełnień protetycznych, ocena funkcjonalna i testy czynnościowe.  Nie bez znaczenia pozostają czynniki ogólnoustrojowe zwiększające ryzyko dotyczące problemów z uzębieniem. Musimy zwrócić uwagę zarówno na choroby pacjenta jak i na leki które stosuje.

Rozróżniamy kilka typów problemów okluzyjnych które leczymy. Dwie główne grupy to zaburzenia dysfunkcyjne i zawężony model żucia. Wielokrotnie pacjenci zaczynają odczuwać dolegliwości w trakcie lub po leczeniu ortodontycznym lub po odebraniu nowych protez, koron albo mostów.

Jeśli po wykonaniu pojedynczego wypełnienia w zębie wymaga ona bardzo długiego dopasowywania przez stomatologa może to być jeden z pierwszych objawów na które należy zwrócić uwagę pogłębiając diagnostykę.    

Również nowe uzupełnienie przez długi czas sprawiające „obce” wrażenie lub prowokujące wymienione wcześniej objawy sugerują że należy szukać pomocy u specjalisty.

Problemy te nie koniecznie manifestują się od razu zniszczeniem zębów,  pierwsze mogą być związane z nimi niecharakterystyczne dolegliwości bólowe głowy, uszu, karku , zaburzenia snu, przewlekłe zmęczenie a nawet chrapanie. Czasami skłaniają one wiele osób do bezskutecznego szukania pomocy u lekarzy wielu specjalności.

Ważne jest zgłoszenie się z tymi objawami do doświadczonego lekarza stomatologa, ponieważ wczesne rozpoznanie i rozpoczęcie leczenia może zapobiec dalszej destrukcji zębów i przywrócić komfort.

Kwestie wykonywania wypełnień poprawiających stan zniszczonych zębów często są realizowane przez  licznych dentystów. Jednak bez odpowiedniej diagnostyki pod tym kontem w najlepszym wypadku chronią oni pacjentów przed pogłębianiem się zniszczeń nie likwidując  przyczyny zaburzeń – choroby. Równocześnie bardzo ostrożnie należy w tym wypadku podchodzić  na przykład do rozległych korekt protetycznych. Nieprawidłowo zaplanowane mogą pogłębić degeneracje narządu żucia.

Do eliminacji powodów choroby i wyleczenia potrzebna jest specjalistyczna wiedza lekarza stomatologa i szczegółowy protokół badania pod tym kontem.

W jaki sposób leczymy chorobę okluzyjną?

Celem leczenia (w kilku etapach) jest przywrócenie prawidłowej relacji zwarciowej, to znaczy takiej, w której nie dochodzi do urazu zębów oraz nieprawidłowości w stawach skroniowo-żuchwowych. Leczenie zaburzeń okluzji obejmuje wiele zabiegów i analiz. 

W zakres analizy wchodzi m.in. testy czynnościowe stawów skroniowo żuchwowych, badanie czynnościowe, wyciski diagnostyczne, deprogramacja, rejestracja zgryzu, analiza zwarcia a następnie opracowanie odpowiedniego planu leczenia. Warto jednak wiedzieć, że każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie w zależności od problemu pacjenta. Nie ma zatem uniwersalnej metody zwalczenia choroby okluzyjnej. W Stomatlogii Sypień lekarze stosują m.in:

ï   Ekwilibrację – całkowicie bezbolesny i bezpieczny zabieg polegający bądź

na wybiórczym szlifowaniu zębów, uczestniczących w stykaniu się żuchwy

ze szczęką, w celu wyrównania zgryzu lub korektę istniejących wypełnień

przez dodanie, ujęcie plomby albo zmianę jej kształtu, bądź:

  • leczenie ortodontyczne pierwotne lub ponowne
  • leczenie protetyczne
  • leczenie chirurgiczne
  • zastosowanie tzw. szyny, relaksacyjnej lub leczniczej

Choroba okluzyjna nigdy nie leczy się sama a zmiany wyglądu uzębienia będą się pogłębiać wraz z zachodzącą adaptacją dlatego tak ważne jest wyleczenie nieprawidłowości zgryzu, co w konsekwencji powinno doprowadzić do tego, iż znikną na przykład uporczywe bóle głowy. Należy wiedzieć że nie podjęcie leczenia może prowadzić do rozwoju paradontozy, a nawet utraty zębów oraz może skutkować uszkodzeniem uzupełnień protetycznych czyli koron i mostów.

Nie bagatelizuj problemu choroby okluzyjnej, jeżeli zauważysz u siebie objawy tej dolegliwości, koniecznie umów się na konsultację specjalistyczną w naszym Centrum Implantologii i Stomatologii Estetycznej Sypień w Bielsku-Białej.

Udostępnij wpis:

Masz pytania?
Napisz do nas!

Facebook
Popularne wpisy

Higienizacja w NCS Sypień

W trosce o zdrowie i komfort jamy ustnej warto regularnie dbać o jej higienę. W Nowoczesnym Centrum Stomatologii Sypień zapewniamy pacjentom kompleksową opiekę, a regularne wizyty higieniczne są kluczowym elementem dbania o zdrowie zębów i dziąseł.

Czytaj więcej »
close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonimy do Ciebie!

    * Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych lub przekazany dalej.
    Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.
    Zostaw numer
    oddzwonimy!
    Rejestracja

      Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (.....) jedynie do kontaktu ze mną.