Mówimy po ukraińsku / Ми розмовляємо українською

Utrata nawet pojedynczego zęba to nie tylko defekt kosmetyczny, lecz przede wszystkim ogromne zagrożenie dla zdrowia. Pozostałe zęby, nie mając oparcia, zaczynają się chwiać i przesuwać, może dojść także do zaniku tkanki kostnej w miejscu utraconego zęba. Prawdziwe problemy mogą jednak wystąpić w przypadku dużych braków zębowych. Pojawiają się wówczas zaburzenia w stawach skroniowo-żuchwowych, występują bóle mięśni twarzy i głowy, przedwcześnie tworzą się zmarszczki, może nawet dojść zniekształcenia rysów twarzy.

Najskuteczniejszą metodą uzupełniania, zarówno pojedynczych ubytków, jak i całego uzębienia są implanty. To niewielkie, kilkumilimetrowe, tytanowe śrubki zastępujące korzeń zęba. Osadzone w kości szczęki umożliwiają wykonanie stałego uzupełnienia protetycznego – korony, mostu, bądź pełnej rekonstrukcji zgryzu w przypadku całkowitego braku uzębienia. Implanty wykonane są z tytanu – materiału, który łączy w sobie dwie niezwykle istotne cechy: jest doskonale tolerowany przez organizm, który uznaje go jako integralną część oraz jest bardzo wytrzymały, bez problemu znosząc obciążenia, jakim podlegają korzenie naturalnych zębów.

Negatywne skutki braków zębowych

Jednym z najgorszych skutków utraty uzębienia jest powstawanie procesu atrofii, czyli zaniku kości. Proces ten jest naturalną pochodną utraty zęba. U osoby, która nie posiada żadnych braków w uzębieniu, tkanka kostna jest utrzymywana przez naturalne procesy regeneracyjne zachodzące wokół korzenia zęba. W momencie utraty jednego lub większej ilości zębów, procesy regeneracyjne zostają zastopowane i zastępują je procesy zanikowe. Efektem niezatrzymanego w porę zaniku kości jest postępująca zmiana kształtu żuchwy i szczęki. Jedynym sposobem na zastopowanie przebiegającego procesu atrofii, jest w tej chwili zastąpienie naturalnego korzenia zęba korzeniem sztucznym, czyli implantem.

Zanik kości to jednak nie jedyny negatywny wpływ utraty naturalnych zębów. Łączą się z nim bowiem także inne problemy. Brak nawet jednego zęba może bowiem wywoływać poważne konsekwencje w postaci trudności w przeżuwaniu pokarmu, czy problemów natury estetycznej. I w tym miejscu nie chodzi tylko o to, że w łuku zębowym nagle pojawia się szczelina. Z czasem brak jednego zęba może także skutkować pochylaniem się w swoim kierunku zębów sąsiadujących z luką. Utrata nawet pojedynczego zęba sprzyja również powstawaniu chorób dziąseł oraz chorób przyzębia.

Jak więc widać utrata zębów jest bardzo poważnym problemem, i koniecznie należy zrobić wszystko, aby zniwelować dalsze skutki związane z powstaniem nawet pojedynczych luk w łuku zębowym.

Implanty – najlepsze rozwiązanie dla braków zębowych

Pomimo, iż jest do wyboru wiele możliwych opcji uzupełnienia braków zębowych, żadna z nich nie da takiej efektywności, funkcjonalności i wytrzymałości jak implant zębowy. W wielu przypadkach klinicznych implanty są jedyną logiczną i rozsądną możliwością odbudowy braków zębowych stanowiąc pewny fundament dla zaprojektowanej pracy odtwórczej.  Implanty dentystyczne są bardzo wytrzymałe. Mogą pomóc w odtworzeniu uśmiechu pacjenta, który utracił zęby z powodu większości chorób twardych tkanek jamy ustnej czy też urazu. Wymagają one tak jak prawdziwe zęby szczotkowania, używania nitki dentystycznej i regularnych wizyt stomatologicznych kontrolnych.

Dzięki zastosowaniu implantów mogą Państwo odbudować pojedyncze zęby, bez konieczności spiłowania zdrowych zębów znajdujących się w ich sąsiedztwie możliwe jest przeprowadzenie odbudowy kilku zębów (niezależne wszczepienie większej liczby implantów nie wymaga naruszenia reszty zębów)w przypadku osób, które całkowicie straciły swoje uzębienie, możliwe jest osadzenie na implantach specjalnej struktury dającej nieporównywalnie większy komfort mówienia i spożywania pokarmów w porównaniu do tradycyjnych protez ruchomych.

Podstawowe zalety implantów to:

  • Lepsza estetyka – implanty zachowują się i wyglądają jak naturalne zęby. Dzięki swojej konstrukcji są one na stałe połączone z kością.
  • Lepsza wymowa – seplenienie i niewyraźna mowa to częste problemy osób posiadających luźne protezy. Implanty pozwalają na swobodną rozmowę bez obawy o ruchomą protezę.
  • Łatwiejsze jedzenie – implanty funkcjonują tak, jak Twoje własne zęby, pozwalając na jedzenie ulubionych posiłków bez bólu.
  • Lepszy stan zdrowia jamy ustnej – wszczepianie implantów nie wymaga ingerencji w inne, sąsiadujące zęby, pozostawiając je nienaruszone. Pojedyncze implanty umożliwiają też łatwiejszy dostęp do przestrzeni międzyzębowych, co pozwala utrzymać lepszą higienę jamy ustnej.
  • Trwałość – dzięki materiałom, z jakich wykonane są implanty (tytan lub cyrkon), przy odpowiedniej higienie mogą przetrwać przez całe życie.
  • Wygoda – w przeciwieństwie do ruchomych protez wymagających klejów (które utrzymują je na swoim miejscu) implanty eliminują tego rodzaju kłopotliwe zabiegi.

Możliwości jakie dają Implanty (ilustracje):

1. Uzupełnienia braku jednego zęba

2. Most protetyczny przy brakujących trzech zębach. Unikamy szlifowania własnych zębów.

3. W przypadku braku całkowitego uzębienia stosuje się most protetyczny oparty na implantach

Implanty – inwestycja w piękny uśmiech na lata

Polacy coraz częściej decydują się na leczenie implantologiczne, ze względu na długotrwały efekt, który ponadto jest praktycznie identyczny, z wyglądem naturalnych zębów. Implanty są wykorzystywane do odbudowy pojedyńczych ubytków powstałych np. w skutek wybicia zęba, rekonstrukcji braków wielozębowych, mocowania protez stałych i ruchomych oraz pełnej odbudowy uzębienia w tzw. bezzębiu.

Za implantami zębowymi przemawia jeszcze kilka argumentów. Stuprocentowo zastępują one funkcje naturalnego uzębienia oraz w idealny sposób naśladują naturalne korzenie zębów, zapewniając stabilność zespolonych z nimi koron. Wszczepienie implantów nie wymaga również ingerencji w zęby sąsiadujące. Warto pamiętać, że brak choćby jednego zęba skutkuje niekiedy zanikiem kości, który z kolei może odbić się na zdrowiu reszty uzębienia, a dodatkowo zaburza pracę stawów skroniowo-żuchwowych. Zaburzenia te mogą natomiast powodować częste bóle głowy i karku. Dlatego też implanty zębowe są zalecane wszystkim pacjentom borykającym się z brakami w naturalnym uzębieniu.

Pierwsza wizyta? Zarejestruj się!

Rejestracja

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuje Czytaj więcej

close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonimy do Ciebie!

    * Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych lub przekazany dalej.
    Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.
    Zostaw numer
    oddzwonimy!
    Rejestracja

      Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (.....) jedynie do kontaktu ze mną.